„Jei palankios galimybės nesibeldžia – pastatyk duris“ – taip teigia amerikietis aktorius komikas Milton Berle. Tokios durys Raseinių krašto pagyvenusiems žmonėms buvo pastatytos prieš aštuonerius metus – 2012 metais įsteigtas Raseinių TAU, kuris veikia prie Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos. Su metais didėja TAU lankytojų skaičius, plečiasi organizuojamų veiklų spektras. Šiuo metu universitetą sudaro 4 fakultetai: fizinio aktyvumo, psichinės ir dvasinės sveikatos, socialinių ir humanitarinių mokslų, kultūros ir meno. 1-3 kartus per mėnesį studentai renkasi į bendras paskaitas. Čia jie klausosi tiek vietinių, tiek kviestinių lektorių. Didžiulį įspūdį visiems padarė susitikimai su aktoriumi Vytautu Kontrimu, klimatologe Audrone Galvonaite, aktyvaus poilsio propaguotoja Joana Bartaškiene, kunigu Ričardu Doveika ir kt. Fakultetuose organizuojami užsiėmimai mažesnėse grupėse pagal besimokančiųjų pomėgius. Menų fakulteto studentai piešia, užsiima keramika, fotografija, vilnos vėlimu, simegragija, kuria dirbinius iš odos. Humanitarinių ir socialinių mokslų mėgėjai plėtoja savo užsienio kalbų gebėjimus, domisi literatūra, dalyvauja teisės, ekonomikos mokymuose. Tie, kuriems patinka gilintis į psichinės ir dvasinės sveikatos paslaptis, užsiima joga, meno terapija, klausosi psichologų paskaitų. Studentai, mėgstantys aktyvų gyvenimo būdą, susibūrė į fizinio aktyvumo fakultetą. Jie užsiima mankštomis, vaikščiojimu su šiaurietiškomis lazdomis, smiginiu, šaškėmis, šachmatais, praeitą rudenį susipažino su orientacinio sporto pradmenimis, moterims labai patinka linijiniai šokiai. Tikras atradimas grupei senjorų pasirodė „Bočia“. Šiuo žaidimu juos „užkrėtė“ Irena Perminienė, Raseinių neįgaliųjų dienos užimtumo centro sveikatingumo organizatorė. Jeigu pirmieji „Bočios“ užsiėmimai vykdavo tyloje, tai dabar juose gali pasijusti kaip azartiškoje treniruotėje: degančios akys, nusivylimo ar džiaugsmo šūksniai, ginčai dėl galimai neteisingai suskaičiuotų taškų, juokas ir pokštai. 2018 metų lapkričio 22  d. suaugusiųjų mokymosi svaitės metu fizinio aktyvumo fakultetas pakvietė visų Raseinių TAU fakultetų studentus dalyvauti sporto šventėje „Kol judu, tol gyvenu“. Fakultetų seniūnams ir kuratoriams teko gerokai pavargti, kol surinko komandas, nes ne vienam reikėjo padėti įveikti nerimą, nepasitikėjimą savo jėgomis. Tačiau dalyvavimas jumoristinėse estafetėse („nuvaryk ir parvaryk balioną su lauko teniso rakete“, „užsirišk prijuostę ir nuskusk bulvę“, „nubėk ir nusiauk batus, o po to nubėk ir apsiauk“), baudų metimo, smiginio, „Bočios“ varžybose sukėlė daugybę teigiamų emocijų, juoko, azarto kovojant už savo komandą. Nenuostabu, kad  patiems studentams kilo idėja panašią spartakiadą suorganizuoti ir pavasarį.

   2018 metais RRŠPT inicijavo Erasmus+ projektą „Konsorciumo narių neformalaus švietimo organizavimo gebėjimų tobulinimas remiantis Italijos patirtimi“. Penkios Žemaitijos regiono institucijos, teikiančios suaugusiųjų švietimo paslaugas, sudarė Konsorciumą. 12 jo narių 2018 metų spalio mėnesį vyko į 5 dienų kursus Sicilijoje. Kursų metu teko lankytis įvairaus pobūdžio įstaigose, organizacijose, dirbančiose su suaugusiais besimokančiaisiais. Sužavėjo siciliečių iniciatyvumas ieškant galimybių saviraiškai, jų bendruomeniškumas, entuziazmas, noras  bendrauti. Taigi, pradėjome galvoti, kaip užmegzti ir palaikyti ryšį tarp mūsų ir Sicilijos senjorų. Nemenka kliūtis bendravimui – kalba. Tiek vieni, tiek kiti menkai kalba arba visai nekalba angliškai, todėl kilo mintis pabendrauti šokio kalba. Neformaliojo suaugusiųjų švietimo paslaugas teikiančioje asociacijoje „Pro Loco“ susipažinome su linijinių šokių mėgėjais. Jie taip azartiškai šoko „Tarantelą“ (linijinį šokį, sukurtą pačios grupės vadovės), kad ir mums, lietuviams, kilo noras pabandyti ją išmokti. Nustebino šio šokio kilmė. Viena iš „Tarantelos“ atsiradimą bylojančių legendų pasakoja, kad nuo XV a. du šimtmečius „Tarantela“ buvo laikoma vieninteliu „tarantizmo“– beprotybės, sukeltos įkandus vorui tarantului – gydymo būdu. XVI a. po Italiją klajojo specialūs orkestrai, kuriems grojant šoko sergantieji. Šokis galėjo tęstis ištisas valandas, šokančiuosius jis veikė hipnotizuojančiai ir, manoma, padėdavo pasveikti. Išmokome „Tarantelą“, o savo kolegoms siciliečiams pasiūlėme sušokti lietuvišką šokį „Gransveras“ (kitaip dar vadinamą „Kepė močia blynus“). Gal stebuklingos gydomosios galios „Gransveras“ ir neturi, bet geros nuotaikos užtaisas jame garantuotas. Ir pajudėti teks kaip reikiant, kol „močia blynus kepa“. Tai irgi tik į sveikatą. Kol kas bendraujame virtualiai: nusifilmuojame ir siunčiame vaizdo įrašus. Gal ateityje tai taps naujo projekto idėja ir mums pavyks susitikti gyvai.  

   Kaip pamatuoti neformaliojo vyresnio amžiaus žmonių švietimo teikiamą naudą? Ko gero, ši vertė tiksliausiai būtų nusakyta emocine išraiška. Raseinių TAU studentai taip atsiliepia apie dalyvavimą organizuojamose veiklose: „tai – atradimas senatvėje, šviesos spindulėlis, džiaugsmas, išėjimas į žmones, bendravimas, pasirinkimo laisvė, laisvalaikio įprasminimas“; „būčiau anksčiau išėjusi į pensiją, jeigu būčiau žinojusi, kad bus universitetas“; „plečiasi pažinčių ratas, žmonės šypsosi vieni kitiems gatvėje, sveikinasi“; „universitetas leidžia pajusti, kad nesi išmestas už borto, padėjo adaptuotis Raseiniuose atvykus iš Kauno“; „man nebereikia vaistų nuo depresijos“.

Valdonė Balčaitienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos metodininkė

Ačiū
0
Nesudomino
0

Ankstesnės naujienos

Erasmus + projekto idėjų sklaida ir įgyvendinimas 2018-12-17 / Projektų naujienos Erasmus + projekto idėjų sklaida ir įgyvendinimas

Spalio 14-21 dienomis grupelė Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos darbuotojų kartu su keletu kaimyninių įstaigų, vykdančių neformalųjį suaugusiųjų švietimą, dalyvavo mokymuose Italijoje. Šie mokymai buvo suplanuoti parengus Erasmus+ projektą mainų programai „Konsorciumo narių neformalaus švietimo organizavimo gebėjimų tobulinimas, remiantis Italijos patirtimi“. Po kelionės Italijoje praėjo 6 savaitės – o t.y. pakankamas laiko tarpas „susigulėti“ patirtiems įspūdžiams ir gimti naujoms idėjoms bei jas pradėti įgyvendinti. Pasidalinti, kaip sekasi Italijoje įgytą patirtį ir žinias pritaikyti savo aplinkoje, gruodžio 6 dieną konsorciumo dalyviai rinkosi Kelmės rajono savivaldybės suaugusiųjų mokymo centre.

Plačiau
Patyriminis mokymasis Italijoje 2018-10-24 / Projektų naujienos Patyriminis mokymasis Italijoje

Spalio 14-21 dienomis Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktorė Reda Kunickienė, direktoriaus pavaduotoja Silva Morkevičienė, metodininkė Valdonė Balčaitienė ir psichologė Vaida Jakaitienė kartu su grupe specialistų iš Žemaitijos regiono įstaigų, vykdančių neformalųjį suaugusiųjų švietimą, dalyvavo mokymuose Italijoje. Šie mokymai buvo suplanuoti parengus Erasmus+ projektą mainų programai „Konsorciumo narių neformalaus švietimo organizavimo gebėjimų tobulinimas, remiantis Italijos patirtimi“.

Plačiau
Pasirengta Erasmus+ projektui Italijoje 2018-09-13 / Projektų naujienos Pasirengta Erasmus+ projektui Italijoje

Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba tęsia svarbius ir atsakingus parengiamuosius darbus tarptautinėje mainų programoje į Siciliją. Rugsėjo 6 dieną Telšių švietimo centre vyko antrasis pasitarimas, kuriame dalyvavo visi projekto „Konsorciumo narių neformalaus švietimo organizavimo gebėjimų tobulinimas, remiantis Italijos patirtimi“ dalyviai: Mažeikių švietimo centras, Telšių švietimo centras, Kelmės rajono savivaldybės suaugusiųjų mokymo centras, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centras ir Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba.

Plačiau
Įsibėgėja laimėto Erasmus+ projekto paruošiamieji darbai 2018-06-29 / Projektų naujienos Įsibėgėja laimėto Erasmus+ projekto paruošiamieji darbai

Jau kurį laiką Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyboje buvo brandinama mintis pasisemti patirties kitose šalyse dalyvaujant mainų programose. Vieniems įgyvendinti šią idėją buvo kiek nedrąsu, todėl nusprendėme apjungti keletą kaimyninių įstaigų, vykdančių neformalųjį suaugusiųjų švietimą, ir parengti bendrą projektą.

Plačiau
Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba dalyvavo 2018 m. „Erasmus+“ suaugusiųjų švietimo 1 pagrindinio veiksmo finansuojamų KA104 projektų konkurse 2018-06-18 / Projektų naujienos Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba dalyvavo 2018 m. „Erasmus+“ suaugusiųjų švietimo 1 pagrindinio veiksmo finansuojamų KA104 projektų konkurse

Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba dalyvavo 2018 m. „Erasmus+“ suaugusiųjų švietimo 1 pagrindinio veiksmo finansuojamų KA104 projektų konkurse dotacijai gauti. Konkursas buvo sėkmingas, įstaiga gavo 24 144 Eur projektui „Konsorciumo narių neformalaus švietimo organizavimo gebėjimų tobulinimas, remiantis Italijos patirtimi“ įgyvendinti.

Plačiau