Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos Atviras jaunimo centras (toliau – Raseinių AJC) į naujus, 2023 metus, žengė su naujais tikslais, idėjomis ir planais, startavo su naujomis veiklomis bei tęsė projektų įgalinimą. Kaip ir kiekvieną mėnesį – ypatingas dėmesys skiriamas veikloms, kurios būtų aktualios jaunimui ir tenkintų jų poreikius.

   Edukacijos suartina, prakalbina net tyliausius, tad sausio 6 d. Raseinių AJC darbuotojai mobilaus darbo metu Nemakščiuose suorganizavo dekoratyvinių muiliukų edukaciją. Darbuotojai dalinosi teorinėmis žiniomis ir praktiniais patarimais apie gamybos etapus, aptarė procesui reikalingas priemones ir vietas, kurios teikia geriausius pasiūlymus kainos ir kokybės santykiu. Liaudies išmintis teigia – „Geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti“, tuo vadovaujantis jaunuoliai įgiję bazinių žinių ėmė priemones į rankas ir pasinėrė į kūrybos procesą. Vieni jau turėjo viziją, kaip atrodys jų gaminys, kiti tyrinėjo galimas spalvas, kvapus – ieškojo komponentų, kurie atitiktų jų nuotaiką ir grožio suvokimą. Smagiausia dalis – pamatyti rezultatą ir pasidžiaugti tuo, kad kiekvienas pajautė, jog nieko neįmanomo nėra. Į edukaciją įsitraukė tiek merginos, tiek vaikinai, kuriems tai buvo nauja ir įdomi patirtis, o kai kam, galbūt, ir naujas hobis.

   Sausio 12 d. į jaunimo centro virtuvėlę užsukti viliojo saldūs kvapai, kuriuos skleidė keksiukai, naminiai saldainiai ir varškės desertai. Grupelė jaunuolių sutelkė savo fantaziją, kad ketvirtadienio vakaras jaunimo centre  taptų saldesnis ir jaukesnis. Kai kurie  jaunuoliai šioje srityje nebuvo naujokai, tad tai buvo puiki terpė dalintis patirtimi ir patarimais – bendradarbiauti. Nei vienas maisto gamyboje dalyvavęs jaunuolis neliko be darbo – kas maišė, kas minkė, kas puošė. Galbūt, ne viskas pavyko taip, kaip tikėjosi jaunieji virtuvės šefai, bet tai buvo patirtis, kuri vienijo skirtingas asmenybes, mokė pakantumo ir tolerancijos lėtesniam ar mažiau įgūdžių turinčiam jaunuoliui. Maisto gamyba drauge – tai ne tik bendro rezultato siekimas, bet ir būdas jungti bendruomenę, padedantis kurti ryšį, leidžiantis mokytis bendrauti ir dirbti grupėje. Jaunuoliai vieni kitiems pasižadėjo, kad dar ne kartą susitiks, pasiraitos rankoves ir pasileis į kulinarijos pasaulį drauge.

   Eilę metų svarbi data visai lietuvių tautai – sausio 13-oji, kuomet visi prisimename lemtingai prasidėjusius 1991-uosius metus ir dieną, kuri paženklinta laisvės kovotojų žūtimis, beginklių Lietuvos patriotų krauju ir ašaromis. Jaunimo centras šiais metais prisidėjo prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ ir sausio 13-osios rytą centro languose įžiebė atminimo ir vienybės žvakutes. Vakare jaunimas drauge dalinosi savo tėvų, senelių prisiminimais apie tų dienų įvykius. Įvykiai, kurie įvykę dar tada, kai šių laikų jaunimas nebuvo gimęs, išlieka svarbūs amžinai, todėl itin svarbu jaunimui priminti, dėl ko jie gyvena laisvoje šalyje ir taip ugdyti tautinę savimonę.

   Kino ir krepšinio vakarai – ne tik tapusi Raseinių AJC tradicija, bet ir nauja tradicija mobilaus darbo metu. Sausio mėnesį jaunimo centre buvo kviečiama drauge žiūrėti filmus, kurie kalba apie meilę: „Vidurnakčio saulė“, „Su meile, Saimonas“. Minėti filmai neša žinią, jog meilė gali būti įvairi ir niekas negali teisti už tai, ką žmogus pasirinko mylėti. Mobilaus darbo metu Girkalnyje jaunimas rinkosi žiūrėti net 4 „Oskarais“ apdovanotą filmą „Parazitas“ ir klasiką tapusį animacinį filmą „Šrekas“. Sausio 20 d. jaunieji krepšinio sirgaliai rinkosi Raseinių AJC salėje stebėti rungtynių tarp komandų Kauno „Žalgiris“ ir Belgrado „Crvena Zvezda“. Filmų žiūrėjimas gali būti ne atpalaiduojantis laiko praleidimas, bet ir metodas, kuris gerina kalbinius įgūdžius (girdint angliškus žodžius, matant užrašus). Tinkamo kino žiūrėjimas gali tapti nepaprasta patirtimi ar net pakeisti jaunuolio gyvenimą, o krepšinio rungtynių stebėjimas – motyvuoti jaunimą propaguoti fizinį aktyvumą ir patiems tuo užsiimti. Tad galima tikėtis, kad kino ir krepšinio vakarai jaunimo centre gyvuos ilgai, o salėje netrūks žiūrovų.

   Deviantinis elgesys – aktuali šių laikų problema, kuri ypatingai paliečia jauną asmenybę. Siekiant stabdyti nusikalstamumą ir jo priežastis sausio 25 d.  Raseinių AJC lankytojams prevencinę paskaitą vedė Raseinių rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkas Darius Jonaitis. Jaunuoliai klausėsi paskaitos, aktyviai dalyvavo keldami jiems svarbius klausimus ir nagrinėjo realias nusikalstamos veikos situacijas. Taip pat paskaitos metu buvo aptarta psichoaktyviųjų  medžiagų vartojimo žala, nurodytos institucijos, teikiančios pagalbą tiems, kurie nori pasitraukti iš priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų. Švietėjiški renginiai – vienas iš prevencinių priemonių būdų padėti jaunai asmenybei ugdyti sąmoningumą, tad galima teigti, jog prevencinio pobūdžio paskaita buvo turininga ir naudinga kiekvienam atėjusiam jaunuoliui.

   „Xbox“– kompiuterinių žaidimų konsolė, kuria jau daugiau nei 10 metų jaunimas visame pasaulyje žaidžia virtualius žaidimus. Šis žaidimo būdas taip pat yra populiarius ir Raseinių Atvirame jaunimo centre. Norint išbandyti „Xbox“ žaidimų konsolę – neretai tenka palaukti eilėje.  Laukimas eilėje ir treniruotės nenuėjo veltui, nes sausio 26 d. Raseinių Atviro jaunimo centro jaunuoliai buvo pakviesti į Radviliškį, kuriame atviras jaunimo centro „Jaunimo erdvė“ darbuotojai organizavo draugišką virtualaus žaidimo „Xbox“ turnyrą. Turnyre dalyvavo trys Raseinių Atviro jaunimo centro lankytojai, o garbingą ketvirtąją vietą namo parvežė Faustas. Turnyre dalyvavęs jaunimas praplėtė savo socialinį akiratį, nes susipažino su naujais žmonėmis, tobulino savo įgūdžius dirbti komandoje, mokėsi pažinti ir valdyti savo emocijas, jei ne viskas sekėsi taip, kaip tikėjosi. Svarbiausia – turiningai praleistas laikas, ko ir siekiama vykdant Raseinių AJC veiklas.

   Įspūdį jaunimo centro lankytojams paliko sausio 27 d. vakarą vykęs renginys „AJC nominacijos 2022“. Išankstinis slaptas balsavimas, kuriame dalyvavo visi norintys, nulėmė, kas tapo nominantais.  Jaunuoliai varžėsi dėl šių nominacijų: „Metų linksmiausias“, „Metų šypsena“, „Metų bajeris“, „Metų rankelės“, „Metų žvaigždė“, „Metų linksmiausias“, „Metų energija“, „Metų stilingiausias“, „Metų ledas“.  Pasibaigus oficialiai apdovanojimų daliai, visi rinkosi prie arbatos puodelio aptarti ir pasidžiaugti įvykusiu renginiu. Likti pastebėtam ir įvertintam ypač svarbu jauname amžiuje, nes tai gali prisidėti prie jaunuolio savivertės, motyvacijos ir kitų svarbių emocinio intelekto bruožų ugdymosi ateityje, tad bendru jaunuolių ir darbuotojų sutarimu nutarta, kad „AJC nominacijos“  taps tradicija, nes tai ne tik smagus, bet ir prasmingas renginys.

   Siekiant, kad kuo daugiau Raseinių miesto ir rajono jaunimo sužinotų apie vietą skirtą jaunimui, kurioje galima turiningai praleisti laiką, atrasti naujų pomėgių ir pažinčių t. y.  – Raseinių AJC, sausio 31 d. centre vyko atvirų durų dienos renginys, į kurį atvyko Raseinių Šaltinio progimnazijos 8-tokai ir juos lydinčios auklėtojos. Renginys prasidėjo pristatymu apie tai, kas yra Raseinių AJC ir ką jame galima veikti jaunam žmogui. Mokiniai įdėmiai klausę pristatymą nesunkiai atsakė į klausimus, kurie buvo paruošti  jaunimo darbuotojų „Kahoot“ internetinėje svetainėje. Po pristatymo svečiai buvo pakviesti į veiklas, paremtas kūrybiškumu, loginiu mąstymu, atidumu ir žinių patikrinimu. Kūryba gali vykti ne tik ant drobės, bet ir virtuvėje, tad iš anksto sugrupuoti į grupeles jaunuoliai buvo suburti prie stalo, paruošto maisto kūrybai, su tikslu pagaminti užkandžius orientuojantis į burtų keliu ištrauktą temą. Temos buvo plačios ir paliekančios daug vietos interpretacijoms: „Muzikos garsai“, „Pavasaris“, „Žvaigždynai“, „Stebuklai“, „Fantazija“. Kitos veiklos – labirintas ir žaidimas „Upė“, kurias norint įveikti, reikėjo panaudoti ne tik loginį mąstymą, bet ir pradėti bendradarbiauti tarpusavyje. Vienos grupės šias veiklas įveikė greitai ir nesunkiai, kitoms teko užtrukti ilgiau, bet visi suprato, kad bendradarbiaujant uždaviniai įveikiami greičiau ir kokybiškiau. Loginio mąstymo reikalavo grupelėms parengti klausimai, kurie buvo klastingi ir kartu keliantys šypseną – pvz. „Kokioje šalyje draudžiama pjauti šieną“? Įveikę ne itin lengvus klausimus, jaunuoliai gavo simbolines dovanėles. Centro grožio kambarėlyje vyko estetinio grožio formavimo pagrindų pristatymas. 8-tokams aprodytas turimas inventorius, praktinio užsiėmimo metu supažindinta, kaip teisingai naudoti plaukų formavimo priemones. Norintys galėjo modeliuoti šukuoseną ar pasidaryti manikiūrą kartu su jaunimo darbuotoja, kuri turi profesionalių žinių ir patarimų šiose grožio srityse. Renginį vainikavo „Kahoot“ viktorinos apie jaunimo centro veiklas apdovanojimai ir vaišės, kurias gamino patys mokiniai. Dvi valandos netruko prabėgti, tad tie, kuriems pritrūko laiko išbandyti visas siūlomas veiklas, liko pasibūti kartu ilgiau ir pratęsti naujai užsimezgusias draugystes­­­. Tikimasi, kad dalyvavęs jaunimas dar ne kartą sugrįš į jaunimo centrą ir taps neatsiejama jo dalimi.

   Kiekvieną dieną Raseinių AJC sulaukia jaunuolių, kurie laiką leidžia treniruodamiesi žaisti boulingą, stalo tenisą. Taip pat jaunimą domina kompiuteriniai žaidimai. Grožio kambarėlyje vyksta intensyvi veikla – veido procedūros, šukuosenų modeliavimai bei atliekamas manikiūras. Grožio kambarėlis yra rami erdvė, kurioje galima atlikti namų darbus ar tiesiog pasišnekučiuoti su draugais – ramiai, tyliai ir saugiai.

   Mobilų darbą Raseinių AJC jaunimo darbuotojai vykdo kiekvieną savaitę nuo antradienio iki penktadienio. Išvažiuojamasis darbas vyksta Raseinių rajone: Žaiginyje, Betygaloje, Girkalnyje ir Nemakščiuose. Sausį rajono jaunimas mobilaus darbo metu buvo kviečiamas į sportinius, kulinarinius, kūrybinius, kompiuterinių žaidimų užsiėmimus. Kiekvieno mobilaus darbo metu jaunimo darbuotojai siekia, kad jaunimas laiką praleistų kokybiškai ir prasmingai, tad veiklas organizuoja atsižvelgiant į jų poreikius ir pasiūlymus. Mobilus darbas su jaunimu – svarbus darbas, nes Raseinių rajone yra nemažai jaunimo, kurių gyvenamojoje vietoje nėra darbo su jaunimu infrastruktūros arba jos yra per mažai, o jauname amžiuje svarbu patenkinti poreikiai, ko ir siekia jaunimo darbuotojai.

   Apibendrinant sausio mėnesio Raseinių AJC veiklas, galima teigti, kad centro metodininkų organizuojamų veiklų metu suteikiama daug galimybių miesto ir rajono jaunimui. Skatinama prisijungti į skirtingas veiklas, kuriama erdvė ir bendruomenė, kurioje atsižvelgiama į jauno žmogaus norus, kur galima jaustis lyg namuose. Kunigas M. Šakinis yra pasakęs: „Namai yra kur kas daugiau nei adresas, kuriuo gali būti surastas. Tai šventa vieta, kurioje gera būti, kurioje norisi pasilikti su brangiausiais žmonėmis. Ten, kur galiu parodyti kitam ir pirmiausiai sau pačiam savo tikrąjį veidą. Vieta, kur žmogus pasijunta žmogumi, mylimu, svarbiu, gerbiamu, išgirstamu <…>“. Tad Raseinių AJC komanda ir toliau stengsis, kad jaunimo centras taptų lyg namai kiekvienam atėjusiam jaunuoliui.

Parengė Raseinių rajono Švietimo pagalbos tarnybos Atviro jaunimo centro metodininkė Gintarė Šeršniovaitė

Ačiū
0
Nesudomino
0

Ankstesnės naujienos