Tėvams

Rekomenduojamos knygos tėvams apie vaikų auklėjimą
Patarimai tėvams ir vaikams, kaip stiprinti psichikos sveikatą. Spausti nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=30-YlBcrcqI&feature=youtu.be  

Rekomendacijos ikimokyklinuko dienotvarkei karantino metu

VAIKYSTĖ TARP EKRANŲ: NERIMĄ KELIANTYS NAUJAUSI TYRIMAI IR ESMINIAI PATARIMAI TĖVAMS

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema. Įdomus knygos ,,Vaikystė tarp ekranų” pristatymas ir labai naudingas straipsnis su patarimais tėvams bei naujausiais mokslininkų tyrimais apie vaikų potraukį ekranams, kuris lyginamas su potraukiu narkotikams : ,,žaidžiant vaizdo žaidimus smegenys išskiria dopaminą. Dopaminas – vadinamasis „malonumų chemikalas", stimuliuojantis smegenų apdovanojimo sistemą. Žaidžiant vaizdo žaidimus išsiskiria beveik tiek pat dopamino, kaip vartojant narkotiką amfetaminą ar ritaliną...”.

Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/…/vaikyste-tarp-ekranu-nerima-keli…

VASAROS TAISYKLĖS VAIKAMS, KAD VISA VASARA NEPRABĖGTŲ PRIE KOMPIUTERIO AR TELEFONO:

Ar tu:
- pasiklojai lovą?
- išsivalei dantis?
- susišukavai?
- pusryčiavai?
Taip pat ar:
- 20 minučių skaitei?
- 20 minučių skyrei rašymui/ piešimui?
- sutvarkei vieną kambarį?
- žaidei lauke 20 minučių?
- pastatei/ pagaminai kažką kūrybiško?
- padėjai kam nors iš šeimos narių?
TIK TADA gali naudotis ELEKTRONIKA.

PAPILDOMAM MOKYMUISI

Kaip dažnai girdite iš savo vaiko – „nenoriu mokytis“, „neįdomu“, „nesuprantu ir nesimokysiu“? Mokytis turi būti smagu! O gal kaip tik mažasis smalsuolis nori atrasti ir suprasti daugiau? Vaikai labai skirtingi ir jų smalsumas begalinis, tereikia išgirsti, atrasti ir sudominti. Kaip? Po žodžiais ,,papildomam mokymuisi“ slepiasi labai daug įdomių, patrauklių ir motyvuojančių leidinių. Puikių patarimų rasite papildomo mokymosi leidinių kataloge pradinukams. Leidiniai suskirstyti pagal sritis, o trumpi aprašymai ir rekomendacijos padės atrasti tinkamiausią leidinį.

Katalogą galite parsisiųsti http://bit.ly/papildomam-mokymuisi 

Smagių atradimų!

SKAITMENINĖ MOKYMO PRIEMONĖ „IŠMANIEJI ROBOTAI“

Pristatome skaitmeninę priemonę „Išmanieji robotai“, kuri sukurta įgyvendinant Ugdymo plėtotės centro projektą „Pradinio ugdymo tobulinimas“ ir yra skirta pradinių klasių mokytojams, tėvams, siekiant veiksmingiau ugdyti pradinių klasių mokinių praktinius, problemų sprendimo gebėjimus, kūrybiškumą

Daugiau informacijos https://ismaniejirobotai.ugdome.lt/index.php?mod=6

 

NAUJI INTERNETINIAI LEIDINIAI PRADINIŲ KLASIŲ MOKINIAMS IR MOKYTOJAMS - SKAITINIŲ KNYGOS „UPELIS“ 1–2 KLASEI IR „UPELIS“ 3–4 KASEI

Pristatome naujus internetinius leidinius pradinių klasių mokiniams ir mokytojams. Tai skaitinių knygos „Upelis“ 1–2 klasei ir „Upelis“ 3–4 klasei. Jas parengė Vaiva Juškienė, prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė ir prof. dr. Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė. Leidinius rasite UPC interneto svetainėje „Ugdymo sodas“.

Skaitiniuose pateikiama nemaža dalis privalomosios literatūros, kuri numatyta Lietuvių kalbos pradinio ugdymo bendrojoje programojetekstų. Jie skaitiniuose sudėti chronologine tvarka: nuo seniau sukurtų iki naujesnių. Tekstų apačioje paaiškinti nežinomi žodžiai, supažindinama su kūrinėlių autoriais.

Knygose rasite lietuvių tautosakos, lietuvių ir užsienio rašytojų kūrinių ir jų ištraukų. Autorės siūlo nemažai nedidelės apimties kūrinių (pasakų, eilėraščių, apsakymų), ypač tų autorių, kurių kūrinius bendrojoje programoje rekomenduojama pasirinkti patiems mokytojams ir mokiniams. Tikimės, kad šie leidiniai padės mokytojui tinkamai pasirinkti tekstus skaityti pamokose ir kitur.

Skaitinių pavadinimas labai simbolinis. Kaip rašoma pratarmėje: „Žodžių upę sudaro tūkstančių rašytojų iš viso pasaulio kūriniai, tų kūrinių žodžiai. Kad suprastum, kas juose parašyta, turi ne tik mokėti skaityti, bet ir išgliaudyti kūrinio prasmę, suprasti, kas kūrinėliu norėta pasakyti.“ Taigi, „Upelis“ – graži pradžia, vedanti į knygų pasaulį.

Linkėdamos jaunajam skaitytojui prasmingo skaitymo, skaitinių knygų sudarytojos linki: „Plauk visus šiuos mokslo metus vingiuotu žodžių upeliu – šios kelionės gale Tu būsi sužinojęs daug naujų dalykų, patyręs galybę įspūdžių, o galbūt jau turėsi išsirinkęs savo mylimiausią rašytoją ir kūrinį. Tad tekėk tekėk, žodžių upeliuk! Sėkmės, mažasis keliautojau! Sėkmės, mažasis skaitytojau!“

https://www.upc.smm.lt/images/mimetypes/pdf.png Skaitiniai 1–2 klasėms
https://www.upc.smm.lt/images/mimetypes/pdf.png Skaitiniai 3–4 klasėms

Informacijos šaltinis https://www.upc.smm.lt/

 

PROJEKTAS „SAUGOME VAIKUS NUO SEKSUALINĖS PRIEVARTOS“ 

Europos Taryba paviešino neraminančią statistiką, kad 1 iš 5 vaikų Europoje tampa seksualinės prievartos auka, o Lansarotės konvencijoje buvo numatyti įsipareigojimai, tačiau Lenkijoje, Lietuvoje ir Latvijoje stinga sisteminių sprendimų ir strategijų, sprendžiant šią problemą formaliojo bei neformaliojo ugdymo lygyje.

Tėvai atlieka pagrindinį vaidmenį, saugant vaikus nuo seksualinės prievartos. Jie yra pirmieji ir svarbiausi ugdytojai ankstyvame amžiuje. Deja, tyrimai rodo, kad daug tėvų nemoko vaikų apsisaugoti nuo seksualinės prievartos, nes neįvertina šio pavojaus grėsmės. Jiems stinga informacijos ir išmanymo, ypač susijusio su saugumu internete, be to, jie nežino, kaip kalbėtis su vaikais apie lytiškumą ir seksualinę prievartą.

Paramos vaikams centras kartu su Lenkijos ir Latvijos specialistais sukūrė e.mokymų sistemą, kurioje suprantamai ir patogiai pateikta informacija, kaip tėvams ir specialistams kalbėtis su vaikais apie kūną, saugumą, pavojingas situacijas, kad jie netaptų seksualinės prievartos aukomis. Tėvai ir specialistai supažindinami su svarbiausiais vaikų seksualinio išnaudojimo faktais, su nerimą keliančiais vaikų elgesio pavyzdžiais. Aptariami tinkami ir efektyvūs kalbėjimo su vaikais apie seksualinę prievartą metodai. https://www.stopwykorzystywaniu.pl/lt/#problem

Informacijos šaltinis https://www.stopwykorzystywaniu.pl/

10 PAGRĮSTŲ PRIEŽASČIŲ, KODĖL VAIKAMS REIKIA DRAUSTI TECHNOLOGIJAS

Kiek laiko jūsų vaikas praleidžia prie kompiuterio, telefono? Kokios per ilgo naudojimosi technologijomis pasekmės jaunam organizmui?

Amerikos, Kanados pediatrai teigia, kad kūdikiai iki 2 metų turi būti atriboti nuo bet kokių naujų technologijų įrenginių. 3-5 metų vaikams įvairūs technologijų prietaisai, tokie kaip iPad’ai, kompiuteriai, telefonai, turi būti ribojami iki 1 valandos per dieną. 6-18 metų vaikams technologijos turi būti ribojamos iki 2 valandų per dieną. 

Plačiau skaitykite http://psichika.eu/…/10-pagristu-priezasciu-kodel-vaikams-…/

EDUKA BANDOMIEJI TESTAI

Puiki priemonė, kuri padės Jums ir Jūsų vaikams pasirengti baigiamiesiems darbams - pa(si)tikrinti žinias ir gebėjimus prieš NMPP (standartizuotus) testus, PUPP ir VBE!
https://www.eduka.lt/bandomieji/

PENKERIŲ METŲ VAIKAI Į PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO GRUPES EITI NEPRIVALĖS

Nuo 2018 metų rugsėjo penkiamečiai vaikai priešmokyklinio ugdymo grupes galės lankyti, jeigu taip nuspręs jų tėvai. Priešmokyklinis ugdymas nuo ateinančių mokslo metų nėra ankstinimas.

„Nuo kada bus įvestas privalomo ugdymo ankstinimas - tai yra, nuo kada 5 metų vaikams būtų privaloma lankyti priešmokyklinio ugdymo grupę, o nuo 6 metų ateiti į  pirmą klasę, - apie tai dar diskutuojama. Tačiau taip tikrai nebus nuo ateinančių mokslo metų“, – patikino švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.

Pasak viceministro, moksliniai tyrimai vis akivaizdžiau patvirtina, kokia svarbi aplinkos įtaka pirmaisiais vaiko gyvenimo metais, kai per trumpą laiką ir labai intensyviai formuojasi žmogaus „smegenų architektūra“. Moksliniai tyrimai rodo, kad kuo vaikas anksčiau pradedamas kryptingai ugdyti, tuo jo pasiekimai vyresnėse klasėse yra geresni.

Ankstinti privalomąjį ugdymą Lietuvoje rekomenduoja ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).  Praėjusį rudenį Lietuvoje viešėjęs  EBPO Švietimo ir įgūdžių direktorato direktorius Andreas Schleicheris atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, kur privalomas ugdymas pradedamas vėlai, nuo septynerių metų.

„Daugelis šalių į mokyklas pradeda leisti jaunesnius vaikus. Septyneri metai yra labai vėlus startas. Aukštos kokybės ankstyvasis ugdymas turi didelę reikšmę vaikų kognityviniams gebėjimams ir jų socioekonominei raidai. Nenuostabu, kad metai, kuriuos vaikas praleidžia ankstyvojo ugdymo įstaigoje, labai aiškiai atsispindi penkiolikmečių PISA rezultatuose“, - sakė A. Schleicheris.
Daugelyje ES valstybių privalomas pradinis ugdymas pradedamas teikti nuo 6 metų. 

 

BALANDIS- AUTIZMO SUPRATIMO MĖNUO

Jungtinių Tautų organizacija ​nuo 2007 metų balandžio 2-ąją ​paskelbė -Tarptautine Autizmo supratimo diena.​

Autizmas​ -​ n​e ​liga​, o ​neurologinis raidos sutrikimas, kuris paprastai lemia vaiko nepakankamą socialinių įgūdžių, kalbos ir elgesio vystymąsi ar jo sulėtėjimą. ​A​utizmas – šiandien nepagydomas sutrikimas.

Per pastarąjį dešimtmetį vaikų, turinčių autizmo sutrikimą, padidėjo 3 kartus.Šiandien jau visuotinai pripažįstama, kad kuo anksčiau pastebimas autizmas ir pradedama teikti efektyvi pagalba, tuo geresnės perspektyvos, nes turinčiam autizmą vaikui pakankami socialiniai įgūdžiai savaime nesivysto. Be pagalbos jis neišmoks komunikuoti, savarankiškai mokytis ir deramai elgtis. Ypatingai svarbus laikas tarp 1,5 ir 2,5 metų. Jei vaikui nebus padedama tuo laiku, o tikimasi, kad galima bus atsigriebti vėliau, tuomet prireiks daug daugiau pastangų, sąnaudų, laiko. Vaiko, turinčio autizmo sutrikimą, pažanga gyvenime tikriausia bus kiek lėtesnė, bet jis tikrai galės laimingai gyventi, gal net sukurti šeimą ir padaryti karjerą. Išsamai apie autizmą, ankstyvąją diagnostiką, pagalbos būdus ir patarimus, ką daryti - rasite: http://www.kitoksvaikas.lt/

 

MANO AUTIZMAS ir AŠ

Tai Rosie King sukurtas video apie ją ir kitus vaikus, turinčius autizmo spektro sutrikimą. Šį video ji sukūrė tam, kad aplinkiniai geriau suprastų šį sutrikimą, nustotų tyčiotis iš šių vaikų ir vietoje to bandytų juos suprasti.

Pasižiūrėkite ir Jūs! https://www.facebook.com/ISADDLietuva/videos/410431679139073/

Atnaujinta: 2020-04-15