Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
T. Daugirdo g. 7-2, 60151 Raseiniai
Įstaigos kodas 300054296
Tel. (8 428) 51 571
El. paštas info@rspt.lt
TAU spiečius „Gers Čiesas Klemie“
Paskutinę vasaros dieną visus Trečio amžiaus universitetus iš Lietuvos sukvietė į Kelmę į TAU spiečių. Dalyvavo 250 dalyvių .Iš viso atvyko 20 trečio amžiaus universiteto studentų.
Raseinių TAU atstovavo Tapybos fakultatyvo studentai. Dalyvavome įvairiausiose dirbtuvėse. Visi pasidalinome į skirtingas grupes, kad rudenį galėtume pamokyti savo kolegas įvairiausių menų ir rankdarbių technikų ,prasidėjus naujiems mokslo metams. Laikas neprailgo - dainavome, šokome ir linksminomės.
Parsivežėme puikiausius įspūdžius.
Straipsnelio autorė: Raseinių TAU prodekanė - Onutė Kazbarienė
TAU studentams skirtas žurnalas
Ne vienus metus dirbame su senjorų auditorija ir dažnai iš jų pačių girdime, jog senjorai jaučiasi vieniši, neišgirsti, jog labiausiai jie alksta bendravimo. Kaip didžiausią paguodą jų kasdienybėje, matome TAU universitetus – iš čia senjorai grįžta laimingi, su šypsena veiduose. Turiningos veiklos, bendruomeniškumo jausmas – visa tai, ką suteikiate yra be galo svarbu senjorams. Girdime ir matome, jog TAU veikla senjorams yra reikalinga ir prisideda prie jų gyvenimo kokybės gerinimo, prie senjorų įgalinimo. Prie jūsų svarbios misijos norime prisidėti ir mes.
Esame 60+ projektas, kuris kuria senjorams, skatina jų aktyvumą ir palaiko TAU bendruomenes bei jų veiklas. Ne vienus metus organizavome nemokamus renginius senjorams bei leidome nemokamą žurnalą. Deja, sunkios aplinkybės privertė žurnalą apmokestinti, šiuo metu parduotuvėse jis kainuoja 2,49 eur. Suprantame, kad ne visi senjorai turi vienodas galimybes, todėl norime suteikti ypatingą pasiūlymą tik TAU studentams įsigyti senjorams skirtą žurnalą už simbolinę kainą - 0,80 eur. Siūlome kartą į mėnesį pristatyti pageidaujamą kiekį žurnalų tiesiai į vietą, kur senjorai galės patogiai juos įsigyti. Norime, kad mūsų misija – pasiekti kuo daugiau senjorų, suteikti jiems kuo daugiau informacijos, palengvinti ir praskaidrinti jų kasdienybę, ir toliau gyvuotų, todėl tikimės, kad tokiu būdu daugiau senjorų turės galimybę laikyti leidinį savo rankose.
Žurnale rašome senjorus dominančiomis aktualiomis temomis, pristatome įvairias senjorų organizacijas, įvairias veiklas ir nemokamus renginius, publikuojame senjorų kūrybą bei jų gyvenimo istorijas bei skelbiame įvairius konkursus. Tikimės, kad šis žurnalas praskaidrins dienas ne vienam senjorui!
Kviečiame į Raseinių TAU studentų tapybos darbų parodą
Meno šedevrai atverti Raseinių TAU studentams
Vilniaus 700 metų sukakties proga Ukraina dovanoja parodą, kurioje pristatomi 33 tapybos šedevrai, atkeliavę iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos dviejų pagrindinių padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose. Šie paveikslai yra kertiniai nuolatinių ekspozicijų eksponatai, europinės dailės šedevrai. Taikos metais, kai kultūros paveldui niekas negresia, tokia kolekcija nebūtų išvežta iš Lvivo, kad muziejų salės liktų pustuštės. XV–XX amžių garsių italų, vokiečių, flamandų, ispanų, austrų, lenkų ir kitų šalių autorių tapybos darbai šiai parodai atrinkti taip, kad Vilniuje būtų galima pamatyti Lietuvos valdovų ir didikų kolekcijose buvusių tų pačių meistrų arba jų mokyklų kūrinius.
Su šia nepakartojama paroda „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ Valdovų rūmuose turėjo galimybę susipažinti Raseinių TAU Menų fakulteto „Kūryba mus jungia“ studentai. Daugelis pristatomų kūrinių turi lituanistinį kontekstą, nors ir savaime yra itin vertingi europinių meno epochų: gotikos, renesanso, manierizmo, baroko, klasicizmo, romantizmo ir moderno kūriniai. Pasak Valdovų rūmų darbuotojų, vykstant karui atsivežti meno kūrinius iš kasdien apšaudymus tolimojo nuotolio raketomis patiriančios Ukrainos buvo didelis iššūkis.
Paroda paliko neišdildomą įspūdį. Po šios parodos Valdovų rūmuose lankėmės Nacionalinėje dailės galerijoje. Jei ankstesnėje aplankytoje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių“ turėjome galimybę apžvelgti pasaulinio garso šedevrus, tai Nacionalinėje dailės galerijoje apžvelgėme visą Lietuvos meno raidą nuo pokario laikotarpio iki pat šių dienų modernaus meno.
„Kūryba mus jungia“ studentai grįžta pasikrovę įdėjų naujiems kūrybiniams eksperimentams ir parodoms. Dėkojame Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos administracijai už sudarytą galimybę kurti ir tobulėti. Meninė edukacija įpareigos mus kurti ir savo kūriniais puošti Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos erdves ir viešinti jos vardą.
Straipsnelio autorė Danutė Plieskienė, Raseinių TAU studentė
Žingsnis po žingsnio neįprasto žiemos peizažo piešimas
Atmintis gyva
Sausio 13 - ąją Raseinių TAU studentai, Menų ir kūrybos fakulteto klausytojai, rinkosi į užsiėmimus. Neeilinė diena, neeilinis užsiėmimas, skirtas pažymėti Lietuvos laisvės gynėjų dienai. Šia proga mes nusprendėme pabandyti sukurti bendrą pano, kurį pavadinome „Atmintis gyva“. Televizoriaus ekrane degė laužai ,ant palangės žvakelės. Aplinka nuteikė kūrybai, kūrybai su atmintim - atmintim apie mūsų laisvės kovotojus. Mintimis nukeliavome į tą atmintiną dieną, prisiminėme kur tą dieną buvome...Dažai liejosi, kūrėme neatsitraukdami ir negailėdami savo energijos ir jėgų. Pasinėrėme visiškai į menų terapiją. Iš mūsų darbų artimiausiu metu užgims mūsų bendras pano, sukurtas sausio 13-ąją.Kviečiame apsilankyti Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos patalpose adresu T .Daugirdo 7 ir pamatyti mūsų sukurtą kūrinį „Atmintis gyva“.
Straipsnelio autorė: Raseinių TAU prodekanė Ona Kazbarienė
Kūryba taip pat yra savotiška kalba
Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena
Metai suteikia žmogaus gyvenimui prasmės ir gylio, todėl džiaugiamės Raseinių rajono žmonėmis, kurie tai suvokia ir aktyviai įsitraukia į prieš dešimtį metų prie Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos įsteigto Raseinių Trečiojo amžiaus universiteto veiklas. Senatvė yra dar viena galimybė atrasti save iš naujo, daryti tai, ko negalėjai anksčiau. Tai laikas pasijusti reikalingu, laimingu ir savo patirtimi pasidalinti su kitais. Raseinių TAU kasmet vis plečia ir įvairina savo veiklas, kasmet daugėja ir studentų.
Spalio 1-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba jau daug metų organizuoja tradicinį renginį, skirtą Pagyvenusių žmonių dienai paminėti. Raseinių TAU studentai buvo pakviesti į šventinį renginį „Žmogui reikia žmogaus“, kuris vyko Raseinių Šaltinio progimnazijoje. Visiems susirinkusiems buvo perduoti Zitos Žebrauskienės, Medardo Čoboto universiteto rektorės, Raseinių TAU dekano prof. Antano Norkaus sveikinimai. Sveikino ir linkėjo sveikatos, noro mokytis Vida Kniūraitė, istorijos mokslų daktarė, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto istorijos fakulteto dekanė, Silva Morkevičienė, Raseinių r. švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduotoja, o savo aktyvia veikla, gražiais šokiais ir dainomis džiugino Raseinių r. kultūros centro „Sugrįžki, jaunyste“ šokėjai (vadovė – Ona Babonienė), Raseinių TAU studentų linijinių šokių grupės (vadovė – Valdonė Balčaitienė). Visi susidomėję klausė prof. Vidos Kniūraitės, paskaitos „Močiutė ir žmonijos pažanga“, o visą renginį filmavo operatorius Vytautas Vasiliauskas, Medardo Čoboto universiteto videokronikos kūrėjas. Jis padovanojo filmuotą medžiagą apie Raseinių TAU studentų linijinių šokių grupių pasirodymą tarptautiniame senjorų šokių festivalyje „Senjorų šokių pynė 2022“.
Šventės baigiasi, o gyvenimas ir Raseinių TAU studentų veiklos tęsiasi, neleidžiant sau tingėti, nenuvertinant savo galimybių bei mylint save ir stengiantis išsaugoti aktyvų gyvenimo būdą.
Nijolė Vežbavičienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos metodininkė
NTAUA nariai pasirengę būti matomi
Rugsėjo 16 d. Vilniuje, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (TAU) naujose patalpose įvyko Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos (NTAUA) narių visuotinis susirinkimas, kuriame vyko Asociacijos strategijos parengimo mokymai, apibendrintas vyresniojo amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimas, aptartos aktualios problemos.
TAU vadovų susitikimas Vilniuje – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti!“ renginys, padedantis stiprinti NTAUA partnerystę ir bendradarbiavimą, didinti senjorų socialinę įtrauktį, plėtoti TAU vadovų vadybinius gebėjimus ir kompetencijas, keistis gerosios praktikos patirtimi, populiarinti aktyvaus senėjimo būdą, stiprinti NTAUA pilietines, švietėjiškas, kultūrines, socialines bei savanorystės veiklas.
Įžanginį žodį tarė NTAUA prezidentė dr. Zita Žebrauskienė, susirinkimą apibendrino vykdantysis direktorius Gediminas Dalinkevičius. Svečiavosi LR Seimo narė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja Vilija Targamadzė.
Aktyvaus gyvenimo ilginimas
Pagrindinį pranešimą susitikimo dalyviams pateikė Audronė Nugaraitė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, komunikacijos ekspertė. Profesorė pristatė pagrindines mokymų temas: teigiamo vyresnio amžiaus žmonių ir senėjimo įvaizdžio formavimas; TAU komunikacijos strategijos parengimo ypatumai; NTAUA komunikacijos strategijos parengimo planas.
Prof. A. Nugaraitė pabrėžė, kad šiuo metu visuomenėje gyvuojantis vyresniojo žmogaus įvaizdis nėra tinkamas. Žodis „senjoras“ neturėtų būti vartojamas, kalbant apie vyresniojo amžiaus žmogų, nes jaunimas šia prasme vartojamo žodžio „senjoras“ nesupranta. Vyresniojo amžiaus žmogus neturėtų pašnekovui priminti, esąs pensininkas – jeigu žmogus veiklus, niekam nerūpi jo amžius. Todėl vienas pagrindinių TAU uždavinių yra aktyvaus gyvenimo ilginimas. TAU veikla yra dvejopa – akademinė ir edukacinė. Apklausų metu TAU klausytojai dažnai pabrėžia paties mokymosi proceso teikiamą malonumą. Mokymosi malonumas susijęs su kitu labai svarbiu dalyku – atminties gerinimu, sužinoti kažką naujo. Labai svarbu vyresniojo amžiaus žmogui nebijoti prisipažinti, kad kažko nežino, nesupranta. Noras vaizduoti visažinį blogina žmogaus įvaizdį.
Vyresniojo amžiaus žmonėms labai svarbu aktyvumas laisvalaikio metu (kelionės, šokiai, dainavimas). Jeigu jaunimas matys aktyviai gyvenančius vyresniojo amžiaus žmones, keisis jaunų žmonių požiūris. Aktyvumas kartu yra ir sveikatos gerinimas.
Prof. A. Nugaraitės pranešimo skaidrės.
Kaip SSGG modelis gali padėti TAU veiklos analizei
Profesorė suskirstė mokymų dalyvius į keturias grupes, kad atsakytų į klausimus pagal SSGG (Stiprybės – Silpnybės – Galimybės – Grėsmės). Po 15 minučių gauti atsakymai.
Stiprybės: NTAUA vienybė, savanorystė, charizmatikški NTAUA vadovai, galimybė kiekvienam universitetui aktyviai dalyvauti Asociacijos veikloje. Silpnybės: silpna komunikacija (nepakankami dialoginio bendravimo įgūdžiai), nepakankamai išplėtota gerosios patirties sklaida. Galimybės: sąlygos mokytis visą gyvenimą, išmokti girdėti kitą žmogų, toleruoti kitokią nuomonę. Grėsmės: nesusikalbėjimas su vyriausybinėmis organizacijomis, menkas TAU finansavimas, intelektualų traukimasis iš aktyvios veiklos, vietinės valdžios laikysenos TAU atžvilgiu nestabilumas.
Ką išryškino vyresniojo amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimas?
Antroji susirinkimo dalis buvo skirta vyresniojo amžiaus žmonių mokymosi apibendrinimui. NTAUA viceprezidentė, Pasvalio rajono TAU direktorė Danutė Morkūnienė atliko vyresniojo amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimą, kurio rezultatus pristatė susirinkimui: 38 universitetų klausytojai dalyvavo apklausoje, daugiausia respondentų – iš Medardo Čoboto, Trakų, Utenos, Šiaulių trečiojo amžiaus universitetų.
Tyrimas išryškino, kad daugiausia klausytojų nori gauti medicinos, psichologijos, technologijų žinių. 18% respondentų pažymėjo, kad susipažino su žmonėmis, o kai kurie respondentai atsakė, kad TAU veikla net paskatino juos imtis verslo.
Respondentai pažymėjo, kad vyresniojo amžiaus žmonių mokymui daugiausia dėmesio skiriama trečiojo amžiaus universitetuose. Šiuose universitetuose įvyko 36 % visų mokymo renginių. Apie galimybes mokytis TAU respondentai sužinojo iš socialinių tinklų.
Į klausimą, kiek pinigų respondentai gali išleisti mokymosi reikalams, gautas atsakymas: 187 respondentai gali išleisti iki 20 eurų (metams), iki 50 eurų – 77 respondentai, iki 100 eurų – 4 respondentai, kas sudaro tik 1 % apklaustųjų.
Dauguma – 57 % – respondentų yra nuo 61 iki 70 metų amžiaus.
Atsakymai leido susidaryti dabartinės mokymo/mokymosi padėties vaizdą, padaryti išvadas ir parengti rekomendacijas rengiant programas ateityje: padėti vyresniojo amžiaus žmonėms suvokti ryšį tarp asmeninio gyvenimo kokybės ir žinių apie sveikatą, galėjimo prisitaikyti prie sparčių pokyčių.
D. Morkūnienės pranešimas „Vyresnio amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimas“.
Susirinkimo apibendrinimas
Diskusijose NTAUA vykdantysis direktorius G. Dalinkevičius pareiškė, jog būtina pasiekti, kad žmogus, atėjęs į TAU, pajustų patekęs į universitetinę aplinką – kitaip mokymosi procesas neįmanomas. Reikalingas valstybės įstatymas, kuris apibrėžtų Trečiojo amžiaus universitetų veiklą.
Susirinkimo dalyviai diskutavo apie vyresnio amžiaus žmonių mokymąsi TAU ir dalinosi įvairiomis patirtimis – žmonės, gebantys įvertinti gyvenimo vertę, stengiasi tobulėti, mokosi dėl mokymosi malonumo.
Asociacijos narių visuotinis susirinkimas patvirtino naują Asociacijos Tarybos narę – Šiaulių TAU rektorę Jolantą Rumbinienę (vietoj prorektoriaus Vaclovo Vingro). Dabar Asociaciją jungia 49 TAU. Savo ketinimą įstoti į Asociaciją yra pareiškę dar du Trečiojo amžiaus universitetai.
Dr. Vida Kniūraitė, MČTAU Istorijos fakulteto dekanė
Vyresnio amžiaus žmonių mokymosi galimybės
2022 m. birželio 10 d. Raseinių trečiojo amžiaus universiteto 8 studentai grupė lankėsi Jonavos trečiojo amžiaus universiteto (TAU) iniciatyva organizuotoje konferencijoje „Vyresnio amžiaus žmonių mokymosi galimybės“. Tai vienas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti!“ renginių. Konferencijoje dalyvavo virš 70 TAU klausytojų iš 25 Lietuvos universitetų ir bene 10 itin garbingų svečių iš Lietuvos Respublikos Seimo, ministerijų ir Lietuvos savivaldybių asociacijos. Puikiai renginiui vadovavo TAU asociacijos vykdantysis direktorius G. Dalinkevičius. Į konferenciją atvyko, sveikino dalyvius, mums aktualiomis temomis kalbėjo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen: „Jaučiuosi įkvėpta aktyvių močiučių ir senelių pavyzdžio“. Pirmininkė pabrėžė, jog mokymosi visą gyvenimą judėjimas yra labai svarbus valstybės gyvenime ir pažadėjo, kad Lietuvos įstatymų leidėjai daugiau dėmesio skirs trečiojo amžiaus universitetams. Konferenciją raštu pasveikino premjerė Ingrida Šimonytė. Kalbėjo Jonavos meras M. Sinkevičius, Seimo nariai V.Targamadzė, T.Tomilinas. Vyriausioji Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistė Vida Janavičienė atvežė viceministrės Agnės Kudarauskienės sveikinimą ir Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos (NTAUA) prezidentei dr. Zitai Žebrauskienei įteikė apdovanojimą – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Garbės ženklą „Už svarų indėlį į neformalųjį suaugusiųjų švietimą“.Visagino TAU direktorė Asta Sieliūnienė padarė pranešimą „Tau veiklos unikalumas ir teisinis kontekstas“. Keletą mėnesių darbo grupė ruošė dokumentus, kokios perspektyvos, parama būtinos senėjančiai visuomenei ir kokios ministerijos, organizacijos turėtų remti, kuruoti TAU dalyvius. Šiuo metu niekas nefinansuoja įgyjant naują specialybę ar kvalifikaciją piliečių mokymosi po 64 m. Daug kas mano, kad vyresni žmonės nesukuria pridedamosios vertės. Būtina TAU veiklai integruotis į visus valstybės teisės aktus. Kauno TAU rektorė prof. Nijolė P. Večkienė pranešime „Vyresniojo amžiaus žmonių mokymosi programų tikslai ir uždaviniai“ pažymėjo, kaip svarbu yra vyresniojo amžiaus žmonėms susivokti sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kas yra viena svarbiausių įgalinimo veikti sąlygų. Bene ryškiausi TAU veiklos nesklandumai – lėšų stygius, vykdomų projektų fragmentiškumas be galimybės juos tęsti ir tobulinti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausiojo specialisto S.Kulbausko pranešime „Vyresniojo amžiaus žmonių socialinės įtraukties ir aktyvumo didinimas“ pabrėžta, kad visuomenė pastebimai sensta, Europoje vis daugiau vyresniojo amžiaus žmonių ilgai lieka darbo rinkoje, ko negalima pasakyti apie Lietuvą. Pranešėjas pateikė ne vieną faktą iš tarptautiniu lygiu svarstomų dokumentų ir statistikos skaičių, kur paaiškėjo, kad vyresnio amžiaus lietuviai nėra itin visuomeniški. Ateityje turėtų keistis vyresniųjų sveikatos priežiūra, turi būti kuriama draugiškesnė aplinka vyresniojo amžiaus žmonėms ir kt. Įdomu, kad Lietuvoje TAU skiriama tik 0,6 proc. lėšų nuo visos švietimui skirtos sumos – o tai labai mažai. Diskusijose pasisakė Jonavos, Kėdainių, Telšių, Druskininkų, Mažeikių, Plungės, Vilniaus TAU vadovai. Konferencijoje nebuvo priimta kokia nors rezoliucija, nes pateikti dokumentai prašosi platesnių diskusijų ar papildymų. Aišku viena, kad trečiojo amžiaus universitetai yra matomi ir girdimi valstybės valdžios bei valdymo struktūrose ir kad tai skatina universitetus veikti. O mums, raseiniškiams, tai dar viena proga su perspektyva žvelgti į TAU veiklą ne tik kaip laisvalaikio ar savirealizacijos vieną iš formų, bet ir kaip į veiklą, kuri bendruomenei ir visuomenei suteikia ilgalaikę pridėtinę vertę. Dėkojame Raseinių švietimo pagalbos tarnybai už suteiktą galimybę dalyvauti ir džiaugtis vykusiu renginiu.
Raseinių TAU klausytoja Danutė Žakaitienė
Meno dermės paieškos
Birželio 3 d., penktadienį, Raseinių TAU menų fakulteto studentai lankėsi Raseinių krašto istorijos muziejuje veikiančioje humanitarinių mokslų daktaro, dizainerio, Vilniaus dailės akademijos dizaino katedros profesoriaus Vytauto Kibildžio kūrybos darbų parodoje „Atsklandos”. Parodoje pristatomi kūriniai atspindi autoriaus kūrybos universalumą nuo baldų dizaino iki tapybos, nuo interjero dekoro iki trimačių skulptūrinių objektų. V. Kibildis nebijo vienoje parodoje sugretinti buityje taikomų, funkcionalių daiktų ir visiškai neutilitarių meno kūrinių. Jam įdomiau savo kūryboje ieškoti ne skirtybių, o bendrų sąšaukų, atrasti pasikartojančią savybę ar motyvą, kuris parodoje įvardinamas kaip „medžio grafika”. Meno dermės paieškomis užbaigėme 2021-2022 metų Menų mokymosi kursą.
Informacija: Silva Morkevičienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduotoja, meno užsiėmimų mokytoja
Nuotraukoje Raseinių TAU menų grupės studentai su mokytoja (trečia iš kairės ) Silva Morkevičiene.
Visi mes gimstame kūrėjais
Visi mes gimstame kūrėjais. Vieni mėgsta kurti muziką, kiti kuria šokį ar meną, kiti tiesiog, kuria savo gyvenimą. Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba sudaro puikias sąlygas tobulėti vyresnio amžiaus žmonėms – Trečio amžiaus universitetas- raktas į tobulėjimą. Prie Raseinių TAU vyksta ir meninės raiškos užsiėmimai- tai mūsų vyresnio amžiaus žmonių , kuriuos jungia kūryba, susitikimai kiekvieną penktadienį. Čia mes tapome, piešiame, kuriame, susitinkame su bendraminčiais dalinamės savo patirtimi. Mus moko mokytojai savanoriai: Silva Morkevičienė , Raseinių rajono švietimo pagalbos direktoriaus pavaduotoja, Vilniaus dailės akademijos absolventė ir Rolandas Lazdauskas, dailės ir technologijų mokytojas metodininkas. Visus metus bandėme įvaldyti įvairiausias technikas. Mokslo metų užbaigimui mūsų mokytoja Silva Morkevičienė pasiūlė pasinerti į menų terapiją ir sukurti vieną bendrą darbą visai grupei. Užduotis nebuvo lengva: teko apsijungti visai komandai, bet tikrai buvo verta - rezultatas pranoko lūkesčius. Sukurtą bendrą paveikslą pavadinome „Spalvų džiaugsmas“. Visas kūrybinis procesas mums suteikė kūrybinį polėkį, mes užmiršome visas bėdas ir ligas. Dėkojame savo mokytojams už kūrybos pažinimo džiaugsmą. Šie mokslo metai jau baigėsi, bet mes su nekantrumu laukiame kitų mokslo metų. Norime toliau pratęsti šį kūrybinį procesą. Mes ir toliau norime būti kūrėjais. Tai taip nuostabu.
Straipsnelio autorė : Raseinių TAU prodekanė, menų lankytoja Onutė Kazbarienė
Paroda „Originalūs velykiniai akcentai“
Nuo seno žinome, kad paskutinė savaitė prieš Velykas yra svarbi kiekvienam. Šią savaitę rūpinamės kūno ir sielos švara, tvarkome ir puošiame namus, aplinką. Tad Raseinių TAU studentės: Filijona Daugirdienė, Birutė Jurkienė, Marija Bartkienė, Danutė Maniokienė ir Marija Matuzienė, parengė savo kūrybinių darbų parodą „Originalūs velykiniai akcentai“. Kelis mėnesius kūrybingos ir darbščios moterys vedė mokymus, dalijosi patirtimi, gamino gražiausius kūrinius. Suvokdami Didžiosios savaitės prasmę – atlikti tik gerus ir kilnius darbus – gražiais ir originaliais darbais papuošė Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos patalpas.
Renginys, skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti
Raseinių atviro jaunimo centre vyko Raseinių TAU studentams renginys, skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti. Renginio pradžioje Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduoja Silva Morkevičienė ir metodininkės pristatė Raseinių ir Ariogalos fakultetų studentams planuojamas veiklas. Po to vyko Raseinių TAU prodekano rinkimai. Balsų dauguma, iš 4 pasiūlytų kandidatų, išrinkta Raseinių TAU prodekane Ona Kazbarienė. Svajingus romansus ir gerą nuotaiką susirinkusiems studentams dovanojo aktorė, dainininkė Larisa Kalpokaitė.
Aptartos TAU veiklos problemos ir veiksmų strategija
Birželio 18 d. Kaune, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos namuose įvyko Nacionalinės TAU asociacijos visuotinis susirinkimas, kuriame įvairiais aspektais buvo išanalizuota ir įvertinta TAU veikla, aptarta TAU veiksmų strategija bei pasiųsta žinia šalies valdžios institucijoms dėl galimo aktyvesnio senjorų įsitraukimo į šalies politinį ir visuomeninį gyvenimą. Plačiau skaitykite čia: http://www.tauasociacija.lt/aptartos-tau-veiklos-problemos-ir-veiksmu-strategija.
Mokymosi žavesys ir džiaugsmas
Medardo Čoboto TAU, įgyvendindama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą Vyresnio amžiaus žmonėms atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų veiklos rėmimo projektą „Turiningas senjorų gyvenimas 2020 metais“, pakvietė Raseinių TAU bendradarbiauti. Šio projekto tikslas – skatinti vyresnio amžiaus žmonių saviraišką, sveiką gyvenseną, turiningą ir aktyvų gyvenimą. Pagal bendradarbiavimo susitarimą Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba organizavo Saviraiškos dieną „Mokymosi žavesys ir džiaugsmas“.
Rugsėjo 11 d. į Raseinių naująją turgavietę atvyko Klaipėdos rajono, Plungės, Prienų ir Raseinių TAU studentai. Saviraiškos diena „Mokymosi žavesys ir džiaugsmas“ prasidėjo mankšta, kurią vedė Eligijus Valskis, Lietuvos profesinės sveikatos asociacijos vadovas, sveikatingumo ir kūno kultūros pedagogas. Sveikinimo kalbas sakė dr. Zita Žebrauskienė, Medardo Čoboto TAU rektorė ir Reda Kunickienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktorė.
Visi TAU studentai pasiskirstė į įvairias veiklas. Vieni dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse – piešė ant medžio lentelių, tapė ant akmenėlių, kiekvienas pasigamino sau atminimo dovanėlę. Kiti vaikščiodami su šiaurietiškomis lazdomis susipažino su miesto parkais, įžymiomis vietomis. Daugiausia dalyvavo sportinėse varžybose: smiginio, diskų metimo, estafetėse. Čia pralaimėjusių nebuvo, nes visus lydėjo gera nuotaika, siekimas geresnių rezultatų, komandos draugų palaikymai. Kol sportinių varžybų teisėjai skaičiavo rezultatus, visi renginio dalyviai šiltai bendraudami ir dalydamiesi įspūdžiais pasigardžiuodami valgė košę. Saviraiškos dieną „Mokymosi žavesys ir džiaugsmas“ užbaigėme koncertu, visų TAU studentų kolektyvų pasirodymais ir apdovanojimais.
Paskaita Raseinių TAU studentams
2017 metų sausio 3 dieną sukako 125 metai nuo vieno žymiausių XX amžiaus rašytojo Džono Ronaldo Ruelio Tolkino (angl. John Ronald Reuel Tolkien) gimimo. Senosios anglų kalbos specialistas, filologas, fantasy (angl.) arba maginės fantastikos žanro klasikas D. R. R. Tolkinas labiausiai išgarsėjo knygomis „Hobitas“ ir „Žiedų valdovas“. Pastaroji pripažinta skaitomiausia XX amžiaus knyga.
Minint šią sukaktį, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje Trečio amžiaus universiteto (TAU) studentams Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkas Jonas Brigys skaitė paskaitą „Viduržiemio pasaulio kūrėjas“.
2012 m. buvo paskelbti pagyvenusių žmonių metais, ir išgirdę apie kituose Lietuvos miestuose įsteigtus Trečiojo amžiaus universitetus, Raseinių rajono švietimo centro direktorės Silvos Morkevičienės paaktyvinti – įsteigti prie Švietimo centro Raseinių TAU. Nuo 2010 metų įkurtas mokytojų senjorų metodinis būrelis jau vykdė savo veiklas: organizavo pažintines keliones, išvykas, dalijosi patirtimi, jiems buvo organizuojama pagarbos mokytojui pamoka – renginys „Rugsėjo aidas“. Tad dėl prie Raseinių rajono švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo pirmiausia ir buvo pakviesti aktyviausi rajono mokytojai senjorai, rajono garbės piliečiai, kurie vieningai pritarė Trečiojo amžiaus universiteto steigiamojo susirinkimo organizavimo idėjai. Buvo nutarta: kovo 16 d. organizuoti steigiamąjį Raseinių TAU susirinkimą, o iki jo reikėjo parengti įstatus, sukurti Raseinių TAU logotipą, aptarti mokymosi tvarką, parengti tvarkaraščius, surasti patalpas, lektorius. Didžiausia darbų našta atiteko Švietimo centro kolektyvui.
Kovo 16 d. į Šaltinio pagrindinės mokyklos salę atvyko 56 įvairių profesijų rajono senjorai, 5 Raseinių rajono garbės piliečiai ir kiti garbūs svečiai. Pritarę Raseinių TAU įstatams ir užpildę prašymus – anketas, plojimais pasveikino Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo momentą. Buvo nutarta: įsteigti „Sveikatos ir saviraiškos“ fakultetą kaip filialą prie Medardo Čoboto universiteto. Buvo išrinkta universiteto taryba, o dekanu išrinktas habilituotas medicinos mokslų daktaras, Raseinių rajono garbės pilietis, prof. Antanas Norkus.
Raseinių TAU savo veiklą pradėjo rugsėjo 14 d. Raseinių rajono savivaldybės didžiojoje salėje Mokslo metų pradžios švente. Mokytis Raseinių TAU Sveikatos ir saviraiškos fakulteto keturiose grupėse (sveikos gyvensenos, literatūros ir meno, kultūros ir pažinimo bei dvasinio tobulėjimo) pareiškė norą 122 asmenys. Šių grupių kuratorėmis buvo paskirtos visos Švietimo centro metodininkės, kurios rengė programas, kartu su studentais planavo veiklas, pildė tvarkaraščius, organizavo mokymus, kvietė lektorius.
Kartą per mėnesį vykdavo bendros paskaitos visiems Raseinių TAU dalyviams. Paskaitų tematika buvo labai įvairi: tai ir apie sveikatą, žmogaus dvasinį tobulėjimą, gyvenimo vertybes, papročius, tradicijas, laimingos senatvės principus. Lektoriai kompetentingi, įdomūs ir žymūs žmonės: Vilija Blinkevičiūtė, Dalia Teišerskytė, Silva Morkevičienė, Antanas Norkus, Aleksandras Žarckus, Vladas Vitkauskas. Bendrųjų paskaitų pertraukų metu buvo organizuojamos įvairios ekologinių produktų degustacijos. Kitais mėnesio penktadieniais vykdavo užsėmimai atskirų grupių dalyviams: paskaitos, mokymai, pažintinės veiklos. Ne kartą buvo lankytasi Raseinių krašto istorijos muziejuje, susipažinta su Betygalos apylinkėmis, žymiais žmonėmis, mokytasi piešti, megzti, gaminti žaisliukus, papuošalus, klausytasi paskaitų apie sveikatą, sveiką mitybą, vaistų, vandens vartojimą. Kiekvienas TAU dalyvis galėjo pasirinkti ir praktinių gebėjimų mokymus: šiaurietiško vaikščiojimo, kompiuterinio raštingumo, anglų, vokiečių kalbų mokymus.
Raseinių TAU tarybos nariai lankėsi Marijampolės TAU mokslo metų pradžios šventėje, Kretingos TAU mokslo metų pabaigos diplomų įteikimo šventėje. Raseinių TAU bendrauja ir bendradarbiauja su Marijampolės, Kretingos, Telšių, Jonavos, Radviliškio, Vilkaviškio Trečiojo amžiaus universitetais. Dalyvavome vieni kitų šventiniuose renginiuose, o kartais ir kartu organizavome susitikimus, vakarones, popietes.
Raseiniškių delegacija Marijampolėje su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite
Pirmuosius mokslo metus, kaip ir priklauso Sveikatos metais, baigėme paskaita „Stiprinkime savo kūną žolelėmis“. Paskaitos lektorė – Adelė Karaliūnaitė, žolininkė, gydytoja. Geriausiai užsiėmimus lankiusiems ir aktyviausiems studentams buvo įteiktos gėlės.
Antraisiais mokslo metais senjorai be įprastinių mokymų buvo įtraukti dar ir į projektinės veiklos mokymus: dainavimo-muzikavimo, sveikatinimo, psichologijos žinių, finansinio suaugusių švietimo, kūrybinės meno dirbtuvės, tradicinių ir netradicinių rankdarbių, amatų mokymus.
Buvo organizuotos pažintinės kelionės: į Rundalę (Latvijos respublika), Vilnių, Panemunės pilis, Pamario kraštą, susitiko ir bendravo su vaistininku-žolininku Virgilijumi Skirkevičiumi, Lietuvos krikšto 600-ųjų metinių proga susipažino su Žemaitija: Girdiške, Kaltinėnais, Telšiais, Varniais, Žemaičių Kalvarija, Kražiais.
Dviejų metų studijų programą išklausė 122 Raseinių TAU studentai. Savivaldybės didžiojoje salėje iškilmingai jiems buvo įteikti diplomai. Įsteigimas Raseinių TAU ir vis didėjantis studentų skaičius įrodo jo svarbą ir reikalingumą. Paskaitose išgirsti patarimai, pamokymai: būti bitėmis bet ne musėmis, nes visi blogi dalykai grįžta bumerangu, kuo labiau save dalini, tuo labiau augi - ir įkvepia naujų jėgų, noro būti reikalingu, būti aktyviu ir mokytis visą gyvenimą.
Atnaujinta: 2023-06-14
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
T. Daugirdo g. 7-2, 60151 Raseiniai
Įstaigos kodas 300054296
Tel. (8 428) 51 571
El. paštas info@rspt.lt