Apie TAU

Taip nuostabu kai gyvenime yra pirmų kartų

   Raseinių TAU pradžiamokslio tapytojai džiaugiasi pavasariu ir savo darbuose mėgaujasi spalvų žaismu. Šiandien Didysis penktadienis, mūsų darbai bus nušviesti savotiškos šviesos ir polėkio. Sveikiname visus artėjančių Šv. Velykų proga.

   "Taip nuostabu kai gyvenime yra pirmų kartų", - atviravo mano mokinės šios dienos užsiėmime. Dėkojo už padrąsinimą ir galimybę kurti ,tapyti ir atrasti dar neatrastus dalykus...
Straipsnelio autorė-

Mokytoja Silva Morkevičienė

Nuotraukose: Raseinių TAU studentų darbeliai


Mokytis tau  - kitaip kalbėti apie senėjimą

   Raseinių TAU studentų aktyvas kartu su Raseinių rajono švietimo pagalbos direktoriaus pavaduotoja Silva Morkevičiene turėjo puikią galimybę apsilankyti LR prezidentūroje vykusioje Trečiojo amžiaus universitetų konferencijoje „Tau – aktyvaus ir sveiko senėjimo garantas“.

   Noriu pasidalinti pranešėjų išsakytais pasidalinimais.

   LR Prezidento  Gitano Nausėdos sveikinimo  kalboje daug  gražių žodžių buvo skirta TAU lankytojams. Buvo pasiūlymas žodį senėjimas pakeisti žodžiu- brendimas, o žodį senatvė - branda.

   Ponios Dianos Nausėdienės  sveikinimo kalboje buvo dėkojama TAU lankantiems žmonėms už kūrybiškumą, darbštumą atskleidžiant savo krašto tapatumą. Buvo paminėti visi regionai ir jų veiklos.

   Steponas Kulbauskas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausias patarėjas  pristatė pranešimą „Vyresnio amžiaus žmonių socialinės įtraukos ir aktyvumo didinimas“. Pranešime buvo pateikiami palyginimui Lietuvos ir Europos šalių duomenys.

   Gediminas Dalinkevičius, Nacionalinės TAU asociacijos vykdomasis direktorius kalbėjo apie kuriamą „Vyresniojo amžiaus žmonių teisių pagrindų įstatymą“. Kalbėtojas akcentavo tai, kas yra aktualu  ir svarbu TAU lankytojams šiandien ir kas turėtų būti įstatyme.

   Kalbėtojos, TAU rektorės iš Kėdainių-G. Jedemskienė  ir D.Morkūnienė iš Pasvalio daugiausiai akcentavo, kaip nepakankamai finansuojami TAU ir kas jų rajonuose daroma, kad galėtų organizuoti įvairesnes veiklas senjorams.

   Panelinės diskusijos metu, kurią moderavo LR Prezidento vyr. patarėja Irena Segalovičienė dalyvavo aštuoni kalbėtojai.

   Dr. S.  Mikulionienė  iš LSMC Sociologijos instituto įvardino žodžio mokytis tris reikšmes:

 • Mokytis- pasakyti savo poreikius ir problemas valdžios atstovams.
 • Mokytis- išgirsti ir įsiklausyti.
 • Mokytis – kitaip kalbėti apie senėjimą, brandėjimą, šviesėjimą. Tai ir yra judėjimas TAU

   Dr. A. Kairys, VU docentas, akcentavo, kad svarbiausia yra gera žmogaus  savijauta. Savijauta priklauso nuo žmogaus veiklos ir gaunamų paslaugų.  Gerai savijautai palaikyti  reikalingos kompetencijos, įsitraukimas ir pasirinkimas.

   M. Bastys, „Senjoro“ programos paslaugų plėtros vadovas, NVO  kalbėjo apie šios programos galimybes TAU lankytojams. Kalbėjo apie senjoro krepšelį, kaip siekiamybę, kaip  turi vaikai mokyklose.

   Prof. Dr. P. Večkienė - Kauno TAU rektorė. Savo pasisakyme  įvardino pagrindines TAU kryptis.  Savanorystė -žmogiškieji ištekliai TAU veikloje. Jei per daug savęs atiduosi, pagalvok- kas lieka tau? Nepamiršti mokytis savarankiškai. Kalbėtoja pasigenda pripažinimo ir įvertinimo TAU.

   Kalbėtoja iš Visagino kalbėjo apie tarybų  steigimą savivaldybėse. Jų rajone TAU dekano ir prodekanės iniciatyva buvo suburtos visos savivaldybės nevyriausybinės organizacijos, išrinkti atstovai iš visų ir sudaryta taryba. Nieko apie senjorus nesprendžiama savivaldybės lygmenyje, nedalyvaujant senjorams.

   ŠMSM atstovas Tomas Stankevičiaus  nuomone susitarimai turi būti savivaldybių lygmenyje. Dabar yra veikianti programa „Mokymasis  visą gyvenimą“, reikia ja naudotis.

   SAM atstovas A. Ščeponavičius, paminėjo kas daroma dėl geresnio paslaugų teikimo senjorams ir kas planuojama ateityje. Jis akcentavo, kad jau dabar savivaldybėse yra daug įvairių veiklų, kurias vykdo Visuomenės sveikatos centrai  per programas. Paminėjo  Programą 65+

   Apibendrindama diskusija LR Prezidento vyr. patarėja Irena Segalovičienė pasakė, kad TAU judėjime svarbiausia: Pagarba, paslaugų prieinamumas ir senjorų įtraukimas į problemų sprendimą.

   Ši konferencija buvo naudinga mums Raseinių TAU studentams susipažinant su TAU veiklų perspektyva ateityje ,finansavimu ir kitomis galimybėmis. Po konferencijos turėjome puikią galimybę aplankyti prezidentūrą ,mums buvo pravesta pažintinė ekskursija. Džiaugiuosi, kad esu tau studentė ir dėkoju Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos administracijai visų vykusių senjorų vardu už sudarytą galimybę tobulėt ir pažinti.

Straipsnelio autorė – Raseinių TAU studentė Skina Armalienė


Šiaurietiško vaikščiojimo pamokos ir jų nauda

   Kovo 27 d. Raseinių TAU studentės , Silvos Morkevičienės, Šiaurietiško ėjimo ALFA technikos instruktorės padedamos, mokėsi Šiaurietiško ėjimo ALFA technikos.

   Šiaurietiškas ėjimas gali būti net 40 proc. veiksmingesnis nei greitas ėjimas ar bėgimas, priklausomai nuo jo intensyvumo. Kadangi ėjimui su lazdomis naudojama ne tik apatiniai, bet ir viršutiniai kūno raumenys, kurie įprasto ėjimo metu nėra stimuliuojami (krūtinė, tricepsas, bicepsas, pečių ir kaklo raumenys). Apatinė kūno dalis gauna tradicinio ėjimo ar greito ėjimo naudą, o stulpai dirba viršutinę kūno dalį. Taip pat, šiaurietiškas ėjimas gerina širdies ir kvėpavimo darbą, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Reguliarus vaikščiojimas su lazdomis, gali padėti sustiprinti stuburą, pagerinti pusiausvyrą ir sumažinti kaklo skausmus. Tai yra kūno treniruotė, kurią galime praktikuoti ištisus metus įvairiose vietose mieste ar gamtoje (pėsčiųjų takai, miškai, parkai ar paplūdimiai).

   Šiaurietiško ėjimo nauda:

 • dirba apie 90 proc. viso kūno raumenų.
 • sudegina daugiau nei 400 kcal per valandą, 40 proc. daugiau nei vaikštant paprastai.
 • lavina viršutinę rankų ir užpakalinę pečių juostos dalį, bei krūtinės raumenis.
 • sumažina apkrovą kelių sąnariams.
 • padeda formuoti taisyklingą laikyseną bei stiprina stuburą ir nugaros raumenis.
 • nereikalauja fizinio pasiruošimo, todėl tinka visiems.

   Kaip taisyklingai praktikuoti ėjimą?

   Prieš pradedant mankštą, visų svarbiausia yra tinkamai pasirinkti lazdas ir nustatyti jų aukštį. Renkantis šiaurietiško ėjimo lazdas, aukštį galima apskaičiuoti paprasta formule: ūgį centimetrais padauginti iš 0,68. Gautas skaičius bus tinkamas lazdos aukštis. Lazdų ilgiai yra suskirstyti kas 5 centimetrus, todėl gautą rezultatą reikia apvalinti. Taip pat, nepamiršti nustatyti lazdų ilgio pagal rekomenduojamą nykščio taisyklę – laikant lazdą, alkūnė turi būti sulenkta beveik 90°. Užfiksavus reikiamą stulpelių ilgį ir perstūmus diržus per riešus, galima pradėti ėjimą įprastu vaikščiojimo ritmu.

   Šiaurietiško ėjimo pagrindai:

 • Lazdas laikykite lengvai (nespauskite jų per stipriai). Ištiesę pirštus mojuokite lazdas pirmyn ir atgal, vienu ritmu (priešingomis kryptimis).
 • Einant rankos turi būti tiesios, bet neįtemptos per alkūnes. Judesys atliekamas iš peties.
 • Atkreipkite dėmesį, kūno padėtis turėtų būti beveik vertikali, neženkliai pasvirusi pirmyn. Pečiai – atsipalaidavę ir nusvirę, o lazdos laikomos prie kūno.
 • Šiaurietiško ėjimo lazdos visų judesių metu išlieka pasvirusios, o lazdos rankena turi laisvai judėti Jūsų delne (suspauskite ir atidarykite delnus, kad lazdos galėtų lengvai judėti).
 • Kojas lengvai sulenkite per kelius ir žingsnį dėkite priešinga lazdos pusei. Žingsnio ilgis turėtų būti didesnis negu įprastai.
 • Pečiai juda priešinga kryptimi negu kojos. Svarbiausia yra žingsnius ir rankų mostus atlikti vienu metu ritmu (judesiai pirmyn ir atgal atliekami didele amplitude).

   Tokios būtų pagrindinės taisyklės.

   Svarbiausia taisyklė yra - vaikščioti.

Raseinių TAU studentės Marijos informacija


Nuvilnijo pasirengimo velykoms festivalis

 
   Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba, Raseinių Rajono kultūros centras ir Raseinių technologijų ir verslo mokykla apsijungė bendro projekto įgyvendinimui – suorganizavo Raseinių TAU studentams „Pasirengimo velykoms festivalį“.
 
   Kovo 19 d. Raseinių TAU studentai rinkosi su savo pagamintomis vaišėmis (Agape) į  Pasirengimo Velykoms festivalį. Renginyje jų laukė RRKC folklorinio ansamblio koncertas , vadovė, folkloristė – Asta Nikžentaitienė.
 
   Koncerto akordai nunešė visus į jaunystę, dainavome  savo jaunystės dainas pritardami „Degulei“ ansambliui. Tautodailininkė Inija Ambrozienė supažindino susirinkusius su Velykų papročiais, su kiaušinių marginimo tradicijomis. Paskui visų mūsų laukė keturios edukacijos, kurias vedė mokytojos:
 
 • Kiaušinių marginimo – tautodailininkė  Inija Ambrozienė;
 • Stalų serviravimo –  Profesijos mokytojos : Aneta Salinkienė, Ilona Minialgienė;
 • Maisto edukacija – Profesijos mokytojos :Aurelija Katilienė, Remigija Borusienė;
 • Velykinės puokščių komponavimo - Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos darbuotojos Silva Morkevičienė, Saulė Sitavičienė, Danutė Krasauskė.
   Visos dirbtuvės buvo įdomios ir naudingos, parsinešėme ir sužinojome daug patirčių. Labai laukėme RRKC šokių ansamblio, kuriame šoka Raseinių TAU studentai, vadovė Aušra Jukilaitienė, pasirodymo. Šokėjai ne tik šoko įvairius liaudiškus šokius, bet ir įtraukė Raseinių TAU studentus. Šokome, trypėme kiek užteko sveikatos. Gėrėme gardžią arbatą ir ragavom savo suneštus patiekalus. Dalinomės receptais, vyko tikrų tikriausias festivalis už kurį esame dėkingi   visiems organizatoriams.
 
   Mums tokių renginių labai reikia, ačiū Jums.
 
   Dabar jau laukiame Velykų ramia dūšia.
 
Raseinių TAU prodekanė – Ona Kazbarienė
 

Pirma tapytojų paroda

   Raseinių TAU studentai, tapybos pradžiamokslio lankytojai, kurie tik pirmus metus pradėjo savo kūrybinį kelią, dauguma pirmą kartą paėmė teptuką į rankas, džiaugiasi savo pirmu darbeliu. Mus moko mokytoja Silva Morkevičienė. Kviečiame pasidžiaugti mūsų pirmu darbeliu ir aplankyti mūsų darbų parodą Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos patalpose adresu T. Daugirdo 7-2.
   Jūsų palaikymas ir nuomonės išsakymas mums labai svarbus.
   Laukiame apsilankant darbo dienomis, darbo metu.
  
Raseinių TAU pradžiamokslio dailininkų tapytojų grupės lankytoja


Teptuko magija

   Raseinių TAU studentų pradžiamokslių grupelė džiaugiasi atradę tapybą. Iš viso mūsų lankančių tapybos pradžiamokslių grupę yra 10 lankytojų. Susitinkame, bendraujame, laiką leidžiame drauge. Kiekvieną penktadienį mus pasitinka mūsų mokytoja Silva Morkevičienė. Laukiame susitikimo ir naujų kūrybinių temų. Daugelis iš mūsų pirmą kartą paėmėme teptuką ir jau nebenorime su juo skirtis. Nuostabus tas kūrybinių paieškų kelias, kuriuo mes einame drauge. Dėkojame Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybai už skiriamą dėmesį Raseinių TAU studentų induvidualių veiklų plėtojimui.

Raseinių TAU studentė, menų pradžiamokslio lankytoja


Raseinių TAU studentai varė žiemą ne vieni

Šį kartą Raseinių TAU studentai varė žiemą ne vieni - kartu su Raseinių technologijos ir verslo mokiniais. Buvome pakviesti vasario 13 d. 12 val. kartu sudalyvauti, pasidalinti tradicijomis, pašokti. Mūsų Raseinių TAU studentė Elena Babonienė pravedė puikiai ritualinę dainą apie žiemos išvarymą, mes pritarėme. Stebėjome Raseinių technologijos ir verslo mokininių žaidimus ,dainas. Ne tik stebėjome, bet ir patys įsitraukėme į šokių šėlsmą. Šokome trypėme ,kol žiemą išvarėme .Pasidalinome savo iškeptomis vaišėmis ir burtais. Smagi kartų bendrystė - kai mokomės vieni i kitų.

Raseinių TAU prodekanė Ona Kazbarienė 


Penktadienio menai

   Raseinių TAU studentai, menų klausytojai ir kitų fakultetų studentai, turi puikią galimybę pasimokyti grafikos paslapčių.Žiemos pabaigai gaminsime ledo popieriaus ir grafikos technikos darbelius. Mokymus veda Gintarė Norkienė, muziejininkė, edukatorė. Dėkojame Raseinių istorijos krašto muziejaus direktorei Birutei Kulpinskaitei už bendradarbystę su Raseinių TAU ir galimybę atrasti dar neatrastus dalykus. Jei gyvenime yra naujų neatrastų dalykų - mes nesenstame.

TAU universiteto prodekamė Onutė Kazbarienė


Raseinių TAU studentai Šv. Agotos šventėje

   Vasario 5 dieną VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos bendruomenė minėjo Duonos dieną – šv. Agotą. Mokiniai kartu su profesijos mokytoja Genute Lauryniene pagal senovinius ir šiuolaikiškus receptus iškepė įvairiausios duonos, kuri buvo pašventinta klebono Donato Grabažiaus. Klebonas priminė bendruomenei šv. Agotos istoriją, o pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė Laimutė Kančauskienė pasidalijo prisiminimais iš savo vaikystės apie duonos svarbą kiekvienos šeimos gyvenime. Gydytojas Stanislovas Algimantas Baublys akcentavo duonos reikšmę žmogaus mitybai. Mokinės Orinta, Skaistė, Deimantė skaitė lietuvių autorių poeziją apie duoną. Susirinkusius linksmino Raseinių krašto kapelos „Dubysa“ armonikieriai. Pašventintos duonos gabalėlis – apsauga nuo gaisro, kitų nesėkmių. VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos bendruomenė saugi, o jūs?


Raseinių tau studentų galimybės mokytis

   Raseinių TAU studentai sugrįžo po žiemos atostogų į mokymosi klases. Šiandien Raseinių TAU lanko 200 unikalių klausytojų. Raseinių TAU siūlo studentams ne tik bendrus užsiėmimus, bet yra pasiūlomi užsiėmimai. 2023-2025 m. m. įgyvendinama programa “Sveikatos, saviraiškos ir savanorystės”. Turime pasirenkamų dalykų fakultetus: Fizinio aktyvumo, Kultūros, Pažinimo ir saviraiškos. Fakultetuose veikia 17 pasirenkamų užsiėmimų. Bendrų užsiėmimų metu studentai renkasi visi ir išklauso bendras paskaitas. Pasirenkami dalykai : įvairios sportinės veiklos, joga, smiginis, bočios užsiėmimai, IT technologijų mokymai, dailės užsiėmimai, rankdarbių dirbtuvės, literatūros ir psichologinių mokymų pasirenkamos grupės.

   Raseinių TAU „Kūryba mus Jungia“ menų grupės studentai žiemišką penktadienį rinkosi į savo penktadieninius užsiėmimus. Už lanko žiema, studentų darbuose atgyja žiemos vaizdiniai. Iš studentų atsiliepimų – „su nekantrumu laukėme savo penktadienio susitikimų su mūsų mokytoja Silva Morkevičiene, kiekvienas mūsų susitikimas tai tarsi šventė ,tarsi mažas spektaklis“. Lauksime kol mūsų žiemos vaizdiniai atgis mūsų drobėse.

 Raseinių TAU prodekanė  Onutė Kazbarienė


Švietimo centras - mūsų namai

 
   Raseinių TAU studentai, menų fakulteto "Kūryba mus jungia "studentai Švietimo centre jaučiamės kaip namuose. Šiandien gaminome Senius besmegenius, kuriuos padovanosime savo šeimų nariams. Visus Raseinių TAU studentus, Švietimo centro metodininkes, darbuotojus ir Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos administraciją norime pasveikinti ateinančių švenčių proga ir palinkėti viso ko gražiausio ir šviesiausio. Te mūsų sukurta ir Jums padovanota besmegenių kompozicija būna geriausias įvertinimas Jūsų skiriamo mums laiko ir dėmesio.
 
Raseinių TAU prodekanė - Onutė Kazbarienė
 

Dovana – paroda

 
   Raseinių TAU tapybos grupės "Kūryba mus jungia " nariai išsiruošė į Blinstrubiškių senelių globos namus aplankyti ten gyvenančių gyventojų. Išsiruošė ne tik aplankyti, bet ir atvežė savo tapybos darbų parodą. Paroda papuoš Blinstrubiškių senelių globos namus pasitinkant Kalėdas. Pasibaigus parodai visi darbai sukurti Raseinių TAU studentų bus padovanoti šių namų gyventojų aplinkų gražinimui. Kalėdos stebuklų metas. Paroda – dovana. Te pildosi visų svajonės. Tikimės ,kad menininkų sukurti paveikslai suteiks džiaugsmą tų namų gyventojams.
 
Raseinių TAU  prodekanė Onutė Kazbarienė
 

Grafikos diena muziejuje

   Lapkričio 24 d. Raseinių istorijos krašto muziejuje vyko Raseinių TAU studentams grafikos pamoka. Galima sakyti ne pamoka ,o visa grafikos diena. Pamoką vedė muziejaus edukatorė - Gintarė Norkienė. Išbandytas grafikos presas, atspausdintos miniatiūrų klišės, sausos adatos technika raižyti kalėdiniai motyvai, stiprios rankos bandė medžio raižinio techniką. Dėkojame Raseinių istorijos krašto muziejui už bendradarbiavimą.

Straipsnelio autorė Vidutė Vaičaitienė , Raseinių TAU studentė


Subalansuota jauniems, bet puikiai tinka ir vyresniems

   Ketvirtąją suaugusiųjų mokymosi svaitės „Mokymosi tinklai“ dieną Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba pakvietė vyresnio amžiaus žmones skirti sportui. Nors lapkričio 23-ioji pasitiko visus su sniegu ir vėju, net keturios šaunios senjorų komandos („Sidabrinė gija“, „Lūšiukai“, „Šaltinėlis“ ir „Kiškiai“) atvyko į Raseinių kūno kultūros ir sporto centro salę susirungti linksmose žaidynėse. Senjorai išbandė savo jėgas 6 rungtyse: „Kibkit, žuvelės“, „Kopėtėlės“, „Mesk, perkelk, pagauk“, „Gyvatėlė su kamuoliu“, „Smiginis“, „Tinklinis su paklodėmis“. Visos komandos vienoje ar kitoje rungtyje iškovojo prizines vietas, taigi, nieko kito nebeliko, kaip visus iki vieno apdovanoti medaliais. Bet svarbiausia - gerų emocijų ir pozityvo dozė, kurią gavo kiekvienas atvykęs į spartakiadą.

   Tarnyba nuoširdžiai dėkoja Raseinių kūno kultūros ir sporto centrui už suteiktas patalpas, inventorių, geranorišką pagalbą organizuojant renginį ir Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui už bendradarbiavimą skiriant visuomenės sveikatos specialistą, kuris, prireikus, suteiktų pirmąją pagalbą.

Valdonė Balčaitienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos metodininkė


Lapkričio 22 dieną įvyko susitikimas su poete, kraštiete Aldona Radčenko

   Lapkričio 22 dieną įvyko susitikimas su poete, kraštiete Aldona Radčenko, Nepriklausomų Rašytojų Sąjungos nare, penkių poezijos knygų autore. Raseinių TAU studentams poetė pristatė savo poezijos knygą ,,Širdimi Jums rašau". Savo kūrybą skaitė, dainas dainavo pati autorė ir jos sūnus Andriejus. Poetės eilėraščius skaitė Ona Kazbarienė. Gražūs, prasmingi eilėraščiai įkvėpė ir kitus TAU studentus prisiminti ir padeklamuoti savo vaikystėje išmoktus eilėraščius. Tai buvo šiltas ir nuoširdus bendravimas, nuspalvintas gražiais posmais ir dainomis.


Mokymosi savaitė startavo protmušiu „Kietas riešutėlis“

  „Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba prisijungė prie Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos organizuojamos suaugusiųjų mokymosi savaitės „Mokymosi tinklai“ ir lapkričio 20 – 24 dienomis kviečia Raseinių rajono vyresniojo amžiaus žmones aktyviai dalyvauti įvairiuose renginiuose.

   Šiandien mokymosi savaitė startavo protmušiu „Kietas riešutėlis“, kurį vedė Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Asta ir Giedrė.

   Džiugu, kad vyresniojo amžiaus žmonių pomėgiu tampa protmūšio kovos. Norą dalyvauti renginyje pareiškė net šešios komandos: „Žolynėlis“, „Spyglys“, „Sidabrinis protas“, „Žalios rūtos“, „Gal-Vok“ ir „Ramunėlės“.

   Protmūšio nugalėtoja tapo „Ramunėlių“ komanda.

   Dėkojame Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistėms už nuoširdų bendradarbiavimą ir renginio dalyviams už šiltas emocijas, kurias skleidžiate vieni kitiems.“


Šiaurietiškas ėjimas – sveikatai gerinti

 
   Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba prisijungė prie Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos organizuojamos suaugusiųjų mokymosi savaitės „Mokymosi tinklai“ ir lapkričio 20 – 24 dienomis kviečia Raseinių rajono gyventojus ir vyresniojo amžiaus žmones aktyviai dalyvauti įvairiuose renginiuose. Lapkričio 21 d. mokėmės "Šiaurietiško vaikščiojimo ALFA technikos". Mokymus pradėjome mokymų klasėje nuo teorinių žinių, paskui praktines žinias užtvirtinome vaikščiodami po Raseinių Maironio parką. Šiaurietiškas ėjimas – ne tik raumenis sutvirtinantis ir sąnarius pramankštinantis užsiėmimas, bet ir širdies darbą gerinanti mankšta. Jis ypač tinka vyresnio amžiaus žmonėms, kurie dėl sveikatos negalavimų negali bėgioti ar užsiimti kitu sportu. Ėjimas, atsispiriant lazdomis, „įdarbina“ daugiau nei 90 proc. viso kūno raumenų, tačiau neapsunkina nugaros ir sąnarių. Kiekvienas gali reguliuoti savo ėjimo tempą, dėl to nebus fizinio pervargimo. Šiaurietiško ėjimo entuziastai teigia, kad tai suteikia žvalumo, praskaidrina mintis ir pakelia nuotaiką. Šis ėjimo būdas gerokai efektyvesnis už įprastą vaikščiojimą be lazdų, nes išnaudojamos ne tik kojos, bet ir rankos bei viršutinė kūno dalis. Ėjimas su lazdomis, skirtingai nei bėgimas, nuima dalį krūvio, tenkančio kojų sąnariams ir nugarai, o teisingai atliekami judesiai atpalaiduoja kaklo ir pečių raumenis. Vaikščiojimas su lazdomis gerina širdies ritmą, nes daugiau įkvepiama deguonies, treniruojama širdies ir kraujagyslių sistema, gerėja aerobinė ištvermė. Be to, ši sporto šaka gerina medžiagų apykaitą – per valandą išeikvojama vidutiniškai apie 400 kalorijų, (vaikščiojant be lazdų – 280 kal/val.) bei 20-40 proc. daugiau energijos, negu paprastai einant.
 
   Mokymus vedė Šiaurietiško ėjimo instruktorė Silva Morkevičienė.
 
   Susitarėme, kad susitiksime pavasarį, užtvirtinti išmoktų praktinių žinių. O dabar vaikščiosime ir dar kartą vaikščiosime.
 
Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos Švietimo centro informacija
 

Už kalnus gali būti geriau tik kalnai

   "Už kalnus gali būti geriau tik kalnai" - įsitikinę Raseinių TAU tapytojai. Ir visai nebūtina į juos nukeliauti ar nuvykti. Galima juose pabūvoti juos tapant: mėgaujantis potėpiais , štrichais, spalvomis...

   O kiek emocijų apžvelgiant visų paveikslus.... jie visi skirtingi...ir kartu panašūs. Lapkričio 17 d. susirinkome darbingam penktadieniui, kad galėtume toliau tęsti kalnų tapymą, išrinkti paveikslus savo planuojamai parodai Blinstrubiškių senelių globos namuose (planuojame savo sukurtus darbus padovanoti) ir pradėjome galvoti apie kalėdinės instaliacijos kūrimą... minčių ir idėjų tiek daug, kad viena gena kitą....bet smagu, nes laikas taip greitai prabėga, kad net nepajuntame, kad jau metas namo...

Straipsnelio autorė - Onutė Kazbarienė ,Raseinių TAU prodekanė


Raseinių trečiojo amžiaus universiteto studentų išvyka į Tauragę

   Lengvam lietučiui dulkiant, grožėdamiesi auksinio rudens padabintomis pakelėmis, mes, septyni Raseinių r. Trečiojo amžiaus universiteto (toliau – TAU) studentai, važiavome į Tauragę. Ten spalio 27 d. Tauragės pilyje vyko konferencija skambiu pavadinimu „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti!

   Konferencijoje dalyvavo Raseinių, Tauragės, Kelmės, Pagėgių ir Šilalės r. TAU studentų grupės. Šilalės r. studentus atlydėjo Savivaldybės atstovė, besirūpinanti pagyvenusių žmonių problemomis.

   Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentė dr. Z. Žebrauskienė pasveikino studentus, palinkėjo judėti, mylėti, gerai maitintis, apkabinti ir rasti būdą kaip save išreikšti. Nekalbėti apie ligas ir neišleisti šypsenų į pensiją. Esame pasauliniai senjorai. Europoje 2022 m. buvo 742 mln. pagyvenusio amžiaus žmonių ir ateityje jų vis daugės. 2040 m. prognozuojama 33% gyvenimo trukmė pailgės 5 metais.

   Tauragės r. vicemerė palinkėjo gero kūrybinio darbo, tolerancijos, pilietiškumo.

   Pagyvenę žmonės susiduria su dviguba socialine atskirtimi: kultūrine, sąlygota negatyvių visuomenės nuostatų ir ekonomine. Didžiausia diskriminacija yra dėl amžiaus.

   2020-2030 m. paskelbti pozityvaus ir sveiko senėjimo dešimtmečiu. Tai pilnavertis gyvenimas, gera fizinė ir psichinė sveikata. Kuo ilgiau išlaikyti pagyvenusius žmones darbo rinkoje. Dalyvauti viešajame ir politiniame gyvenime. Suteikti galimybę senjorams integruotis į visuomenę. Užtikrinti galimybę visą gyvenimą mokytis, pagerinti sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą. Teigiamo emocinio lauko sukūrimą, sveiką gyvenimą, savarankiškumą, dalyvavimą bendruomenės gyvenime. Bėda, kad rajonuose nėra senjorų tarybos.

   Atlikome užduotis-pasiūlymus grupėse. Buvo pateiktos keturios temos, į kurias pateikėme pageidavimus aktualiais klausimais. Temos buvo tokios:

 1. Laisvalaikis ir kultūra;
 2. Socialinės ir medicinos paslaugos;
 3. Mokymasis ir pažinimas;
 4. Infrastruktūra ir ekologija.

Tikimės, kad Raseinių r. senjorams užsiėmimų sąlygos gerės ir gerės. Tuo mes nuoširdžiai tikime.

Joana Ragaliauskienė, Raseinių r. TAU Ariogalos fakulteto seniūnė


Trečiojo amžiaus universiteto studentų išvyka į Kekavą

   Kai rudens saulė šykšti spindulių, o pavasario sausros skolą – lietų grąžina dangus, Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) 28 klausytojai neprarado nuotaikos ir spalio 24 d. puikiu autobusu iš Kelmės riedėjo į su Raseiniais susigiminiavusį Kekavos miestą Latvijos respublikoje. Ten mes buvome pakviesti susitikti su Kekavos senjorų ,,Šiaurės pašvaistės“ (lat. ,,Polarblazma“) draugijos nariais.

   Tai ne pirmasis raseiniškių vizitas į kaimyninę šalį, bet TAU studentai vos ne į Rygos priemiestį (15 km iki sostinės)) vyko pirmąjį kartą. Kekavos senjorai Raseiniuose viešėjo  2022 m.
 
   Smagiam pasibuvimui šeimininkai mus pakvietė į Bendruomenės namus, kurių salė erdvi, papuošta dviejų moterų dailininkių puikiais dailės darbais. Mus pasitiko energingas Kekavos miesto meras Juris Žilko, sportinio darbo Kekavoje organizatorė Daca,  ,,Šiaurės pašvaistės“ komiteto narės Brigita Aužele, Zubova Kamaldina, gausus senjorų būrys ir linksma muzika folkloro grupė ,,Kapela“.                  
 
   Tradiciškai buvo sakomos sveikinimų ir padėkų kalbos, apsikeista dovanomis, priminta neilga senjorų tarpusavio draugystės istorija. Trumpai pristatyta Kekavos miesto senjorų veikla, darbo organizavimo ir finansavimo ypatumai. Prisimintas ir Kekavos senjorų apsilankymas Raseiniuose. 
 
   Didžiąją susitikimo dalį mus linksmino ,,Kapela“. Šaunuolė Daca su draugais organizavo mums žinomus ir nežinomus latvių  mėgiamus masinius žaidimus. O dainavome ir kelias dainas ta pačia melodija, bet skirtingomis kalbomis: šeimininkai - latviškai, mes - lietuviškai.  Be abejo, mus šildė kava ir sotino saldžios šeimininkų vaišės.
 
   Gerokai pavargę ir labai linksmai praleidę laiką, buvome pakviesti apžiūrėti miesto evangelikų liuteronų bažnyčios, įrašytos į Latvijos architektūros paveldo sąrašą. Bažnyčia sutvarkyta, šildoma, bet stokojanti ją lankančių (Latvijoje mažas tikinčiųjų skaičius). Apžiūrint Kekavos centrą, į akis krito spalvingų vištų skulptūrų gausa: jos, matyt, - vizitinė didžiulį paukštyną turinčios Kekavos kortelė. O to paukštyno savininkai - Lietuvos įmonė ,,LinasAgro“. Visus sužavėjo Sporto centras, kuriame mums lankantis vyko mūsuose nekultivuojamos sporto šakos – gimnastikos treniruotės. Ypač sužavėjo  boulingas ant kilimo. Tai kekaviečių draugystės su norvegais rezultatas: išmokytas norvegų ir pradžioje aprūpintas reikiamu inventoriumi. Žaidimas labai prigijo ir Kekavoje, todėl dažnai vyksta turnyrai, čempionatai ir net olimpiados.
 
   Pietavome Kekavos paukštyno valgykloje kartu su žaviuoju meru ir bendruomenės senjorais. Ir keista ar nekeista - niekas nenorėjome į prekybos centrus. Gal todėl, kad jie lietuviški: ,,Maxima“, ,,Aibė“, gal todėl, kad  šiltas ir produktyvus bendravimas su žmonėmis užpildė kitas kelionėje įprastas veiklas?
 
   Vakarėjančiais rudens keliais važiuodami namo, dėliojome kitų susitikimų su kekaviečiais  planus, aptarinėjome kelionės sėkmę. Ir kai Latvijos itin  miškingą peizažą kirtus Lietuvos sieną pakeitė užarti laukai ir žaliuojantys žiemkenčių plotai, sukirbėjo širdyje pasididžiavimo jausmas savo šalimi, kad mes darbštūs, tvarkingi ir pagaliau turtingi bent savo aktyvia veikla, nesvarbu, kad mūsų TAU lankytojų amžiaus vidurkis 73 metai.
 
   Už puikią nuotaiką ir turiningai praleistą laiką dėkojame Savivaldybės darbuotojui, šios išvykos ir nuolatinės draugystės su Kekavos miestu organizatoriui R. Petroševičiui, Švietimo tarybos orės pavaduotojai, direktorei R. Kunickienei ir  Švietimo tarybos direktorės pavaduotojai, TAU veiklos koordinatorei S. Morkevičienei.
 
Iki naujų kelionių ir patirčių!
 
 
TAU studentė Danutė Žakaitienė

Pirmas, bet ne paskutinis

 
   Birželio 13 d. Raseinių TAU Tapybos fakulteto studentai  susirinko baigiamąjam mokslų akordui į tapybos plenerui. Į tapybos plenerą vykome į Pramedžiavą. Į Pramedžiavą mus pakvietė Mūsų grupės studentai Vidutė ir Jonas Vaičaičiai ir Antanas Šulskis. Svetingai priėmė mus Pramėdžiavos bendruomenės namuose, kuriuose ir įsikūrėme.
 
   Prieš plenerą buvome pakviesti į buvusios mokyklos patalpas susipažinti su  dailės, rankdarbių ir etnokultūros parodomis. Parodos nustebino savo gausa eksponatų. Dailės parodos nepaliko abejingų. Pasisėmę parodų patirties iškeliavome tapyti. Pasirinkome tapyti tvenkinuką su vandens lelijomis ir supančia  gausia medžių lapija.
 
   Buvo nauja patirtis tapyti gamtoje, bet tikrai buvo nauja ir įtraukianti patirtis. Išsiskirstėme su namų užduotimis vasarai, kurias aptarėme su mūsų mokytoja Silva Morkevičiene. Visi nusprendėme, kad pleneras pirmas, bet ne paskutinis.
 
Straipsnelio autorė Raseinių TAU prodekanė  –  Onutė Kazbarienė
 

TAU spiečius „Gers Čiesas Klemie“

   Paskutinę vasaros dieną visus Trečio amžiaus universitetus iš Lietuvos sukvietė į Kelmę į TAU spiečių. Dalyvavo 250 dalyvių .Iš viso atvyko 20 trečio amžiaus universiteto studentų.
Raseinių TAU atstovavo Tapybos fakultatyvo studentai. Dalyvavome įvairiausiose dirbtuvėse. Visi pasidalinome į skirtingas grupes, kad rudenį galėtume pamokyti savo kolegas įvairiausių menų ir rankdarbių technikų ,prasidėjus naujiems mokslo metams. Laikas neprailgo - dainavome, šokome ir linksminomės.
Parsivežėme puikiausius įspūdžius.

Straipsnelio autorė: Raseinių TAU prodekanė - Onutė Kazbarienė


TAU studentams skirtas žurnalas

   Ne vienus metus dirbame su senjorų auditorija ir dažnai iš jų pačių girdime, jog senjorai jaučiasi vieniši, neišgirsti, jog labiausiai jie alksta bendravimo. Kaip didžiausią paguodą jų kasdienybėje, matome TAU universitetus – iš čia senjorai grįžta laimingi, su šypsena veiduose. Turiningos veiklos, bendruomeniškumo jausmas – visa tai, ką suteikiate yra be galo svarbu senjorams. Girdime ir matome, jog TAU veikla senjorams yra reikalinga ir prisideda prie jų gyvenimo kokybės gerinimo, prie senjorų įgalinimo. Prie jūsų svarbios misijos norime prisidėti ir mes. 

   Esame 60+ projektas, kuris kuria senjorams, skatina jų aktyvumą ir palaiko TAU bendruomenes bei jų veiklas. Ne vienus metus organizavome nemokamus renginius senjorams bei leidome nemokamą žurnalą. Deja, sunkios aplinkybės privertė žurnalą apmokestinti, šiuo metu parduotuvėse jis kainuoja 2,49 eur. Suprantame, kad ne visi senjorai turi vienodas galimybes, todėl norime suteikti ypatingą pasiūlymą tik TAU studentams įsigyti senjorams skirtą žurnalą už simbolinę kainą - 0,80 eur. Siūlome kartą į mėnesį pristatyti pageidaujamą kiekį žurnalų tiesiai į vietą, kur senjorai galės patogiai juos įsigyti. Norime, kad mūsų misija – pasiekti kuo daugiau senjorų, suteikti jiems kuo daugiau informacijos, palengvinti ir praskaidrinti jų kasdienybę, ir toliau gyvuotų, todėl tikimės, kad tokiu būdu daugiau senjorų turės galimybę laikyti leidinį savo rankose.


   Žurnale rašome senjorus dominančiomis aktualiomis temomis, pristatome įvairias senjorų organizacijas, įvairias veiklas ir nemokamus renginius, publikuojame senjorų kūrybą bei jų gyvenimo istorijas bei skelbiame įvairius konkursus. Tikimės, kad šis žurnalas praskaidrins dienas ne vienam senjorui!


Kviečiame į  Raseinių TAU studentų tapybos darbų parodą

 
   Paroda vyksta Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos (T .Daugirdo g. 7) hole antrame aukšte ir 201 mokymų klasėje kiekvieną darbo dieną nuo 8 -17 val. Kviečiame atvykti ir pasigėrėti Raseinių TAU studentų sukurtais darbeliais į kuriuos studentai įdėjo visą savo išmonę, širdį ir patirtį.
 
Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduotoja, Tapybos užsiėmimų mokytoja Silva Morkevičienė
 

Tapyba mus sujungė bendrystei

   Gegužės 25 dieną Raseinių  TAU   Tapybos ir kūrybos grupės studentai ,vadovė Silva Morkevičienė, rinkosi į paskutinį užsiėmimą mokymų klasėje, o birželio 13 d. vyks pleneras Pramedžiavoje. Paskutinio užsiėmimo pagrindinė užduotis buvo atrinkti darbus baigiamąjai darbų parodai. Buvo nelengva užduotis, nes darbų nutapyta tikrai nemažai: suskaičiavome, kad per paskutinius 2022-2023 mokslo  metus nutapėme net 10 paveikslų. Atrinktų darbų paroda bus eksponuojama nuo birželio1 d. Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos hole antrame aukšte ir 201 mokymų klasėje kiekvieną darbo dieną nuo 8 -17 val. Kviečiame atvykti ir pasigėrėti Raseinių TAU studentų sukurtais darbeliais į kuriuos studentai įdėjo visą savo išmonę, širdį ir patirtį, kurią perdavė mokymų vadovė Silva Morkevičienė.
 
   Iš studentų atsiliepimų :
 • „Laukdavau kiekvieno penktadienio, kadangi tą dieną vykdavo dailės užsiėmimai. Nors patekau jau į pažengusiųjų grupę, bet buvau globojama ir visų  mylima .Dėkoju Silvijai, už viską ką iš Jūsų gavau ir išmokau“;
 • „Ačiū už mūsų mokymą, patarimus, bendravimą ir pasidalintą patirtį.. Dėkojame Tapybos mokytojai ir su nekantrumu laukiame Tapybos užsiėmimų kitais metais“,
 • “Mane žavėjo mūsų mokytojos Silvijos bendravimas su mumis, studentais, dėkoju už praleistas akimirkas ir įgytas žinias“.
Straipsnelio autorė - Raseinių tau prodekanė, tapybos užsiėmimų lankytoja Onutė Kazbarienė
 
Nuotraukoje: Raseinių TAU tapytojai su vadove Silva Morkevičiene (antroje eilėje viduryje)
 

Meno šedevrai atverti Raseinių TAU studentams

   Vilniaus 700 metų sukakties proga Ukraina dovanoja parodą, kurioje pristatomi 33 tapybos šedevrai, atkeliavę iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos dviejų pagrindinių padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose. Šie paveikslai yra kertiniai nuolatinių ekspozicijų eksponatai, europinės dailės šedevrai. Taikos metais, kai kultūros paveldui niekas negresia, tokia kolekcija nebūtų išvežta iš Lvivo, kad muziejų salės liktų pustuštės. XV–XX amžių garsių italų, vokiečių, flamandų, ispanų, austrų, lenkų ir kitų šalių autorių tapybos darbai šiai parodai atrinkti taip, kad Vilniuje būtų galima pamatyti Lietuvos valdovų ir didikų kolekcijose buvusių tų pačių meistrų arba jų mokyklų kūrinius.

   Su šia nepakartojama paroda „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ Valdovų rūmuose turėjo galimybę susipažinti Raseinių TAU Menų fakulteto „Kūryba mus jungia“ studentai. Daugelis pristatomų kūrinių turi lituanistinį kontekstą, nors ir savaime yra itin vertingi europinių meno epochų: gotikos, renesanso, manierizmo, baroko, klasicizmo, romantizmo ir moderno kūriniai. Pasak Valdovų rūmų darbuotojų, vykstant karui atsivežti meno kūrinius iš kasdien apšaudymus tolimojo nuotolio raketomis patiriančios Ukrainos buvo didelis iššūkis.

   Paroda paliko neišdildomą įspūdį. Po šios parodos  Valdovų rūmuose lankėmės Nacionalinėje dailės galerijoje. Jei ankstesnėje aplankytoje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių“ turėjome galimybę apžvelgti pasaulinio garso šedevrus, tai Nacionalinėje dailės galerijoje apžvelgėme visą Lietuvos meno raidą nuo pokario laikotarpio iki pat šių dienų modernaus meno.

   „Kūryba mus jungia“ studentai grįžta pasikrovę įdėjų naujiems kūrybiniams eksperimentams ir parodoms. Dėkojame Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos administracijai už sudarytą galimybę kurti ir tobulėti. Meninė edukacija įpareigos mus kurti ir savo kūriniais puošti Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos erdves ir viešinti jos vardą.

Straipsnelio autorė Danutė Plieskienė, Raseinių TAU studentė 


Žingsnis po žingsnio neįprasto žiemos peizažo piešimas

 
   Raseinių TAU menų fakultatyvas palydi žiemą tapydami žiemos peizažą. Už lango dar žiema - mūsų darbuose taip pat... Piešiniai, vaizduojantys žiemos peizažus, turi ypatingą patrauklią magiją: jie nori būti apžiūrėti ir pakabinti ant sienos poilsio zonoje (salėje, miegamajame, darbo kambaryje). Apsnigtų medžių ir namų stogų vaizdai žmogaus sielai įskiepija jaukumo ir švelnumo, pasakos ir magijos jausmą, kuris būdingas Naujųjų metų laikais. Tapyti žiemos peizažus nėra sunku. Pagrindinis dalykas - susirasti tinkamą popierių ir dažus. TAU studentai naudoja aptrauktą drobę ir akrilinius dažus. Maždaug 50% viso darbo sėkmės priklauso nuo pasirinkto formato, nuotaikos ir įkvėpimo. Mes šį žiemos peizažą tapėme  4 užsiėmimus. Mums pasirodė, kad nupiešti žiemą - nėra taip lengva, turbūt todėl ir baigėme kovo mėn. Džiaugiamės mūsų susibūrusia 12 bendraminčių Raseinių TAU studentų studija į kurią skubame kiekvieną penktadienį. Kitaip jau savo penktadienių ,kaip su teptuku rankoje, neįsivaizduojame. Dėkojame  mūsų vadovei Silvai Morkevičienė, kuri mus veda po menų pasaulio menes.
 
Menų fakultatyvo dalyvė, Raseinių TAU prodekanė Onutė Kazbarienė
 

Atmintis gyva

   Sausio 13 - ąją Raseinių TAU studentai, Menų ir kūrybos fakulteto klausytojai, rinkosi į užsiėmimus. Neeilinė diena, neeilinis užsiėmimas, skirtas pažymėti Lietuvos laisvės gynėjų dienai. Šia proga mes nusprendėme pabandyti sukurti bendrą pano, kurį pavadinome „Atmintis gyva“. Televizoriaus ekrane degė laužai ,ant palangės žvakelės. Aplinka nuteikė kūrybai, kūrybai su atmintim - atmintim apie mūsų laisvės kovotojus. Mintimis nukeliavome į tą atmintiną dieną, prisiminėme kur tą dieną buvome...Dažai liejosi, kūrėme neatsitraukdami ir negailėdami savo energijos ir jėgų. Pasinėrėme visiškai į menų terapiją. Iš mūsų darbų artimiausiu metu užgims mūsų bendras pano, sukurtas sausio 13-ąją.Kviečiame apsilankyti Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos patalpose adresu T .Daugirdo 7 ir pamatyti mūsų sukurtą kūrinį „Atmintis gyva“.

Straipsnelio autorė: Raseinių TAU prodekanė Ona Kazbarienė


Kūryba taip pat yra savotiška kalba

 
   „Mes kalbame žodžiais, kurie tampa tiltais tarp mūsų sielų ir išorinio pasaulio. Savo jausmus, mintis vieni kitiems perteikiame žodžiais. Kūryba taip pat yra savotiška kalba, kuria menininkas žiūrovams ar klausytojams perteikia savo jausmus ir mintis,“− dalinasi savo mintimis Raseinių TAU menininkai .Čia pat menininkai įspėja, jog čia glūdi ir grėsmė būti suprastam neteisingai, nes, kurdamas savo unikalią meninę kalbą, niekuomet negali būti tikras, kaip tave supras. Tiesiog nėra tokių kriterijų, pagal kuriuos būtų įmanoma pamatuoti, kaip tiksliai tu išreiškei tai, ką norėjai išreikšti. Tai tarsi tas pats, kas palikti žmonėms susikalbėjimui tik gebėjimą skleisti paskirus garsus, be konkrečios kalbos struktūros, gramatikos, įgūdžių, žodžių ir pan. Bandydami ką nors tais garsais išreikšti, mes nežinotume, ar tai turi bent kokią nors prasmę girdinčiajam. Taigi meno kalba yra išties sudėtinga. Tapyba neturi būti kažkas lengvo ir paprasto. Vienok menininkaI neatmeta daugiau teorinės tikimybė, jog galbūt ir tai įmanoma padaryti taip genialiai, kad tai taptų meno kūriniu.
 
Onutė Kazbarienė, Raseinių TAU prodekanė
 

Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena

   Metai suteikia žmogaus gyvenimui prasmės ir gylio, todėl džiaugiamės Raseinių rajono žmonėmis, kurie tai suvokia ir aktyviai įsitraukia į prieš dešimtį metų prie Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos įsteigto Raseinių Trečiojo amžiaus universiteto veiklas. Senatvė yra dar viena galimybė atrasti save iš naujo, daryti tai, ko negalėjai anksčiau. Tai laikas pasijusti reikalingu, laimingu ir savo patirtimi pasidalinti su kitais. Raseinių TAU kasmet vis plečia ir įvairina savo veiklas, kasmet daugėja ir studentų.

   Spalio 1-ąją  visame pasaulyje  minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba jau daug metų organizuoja tradicinį renginį, skirtą Pagyvenusių žmonių dienai paminėti. Raseinių TAU studentai buvo pakviesti  į šventinį renginį „Žmogui reikia žmogaus“, kuris vyko Raseinių Šaltinio progimnazijoje. Visiems susirinkusiems buvo perduoti Zitos Žebrauskienės, Medardo Čoboto universiteto rektorės, Raseinių TAU dekano prof. Antano Norkaus sveikinimai. Sveikino ir linkėjo sveikatos, noro mokytis Vida Kniūraitė,  istorijos mokslų daktarė, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto istorijos fakulteto dekanė, Silva Morkevičienė, Raseinių r. švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduotoja, o savo aktyvia veikla, gražiais šokiais ir dainomis džiugino Raseinių r. kultūros centro „Sugrįžki, jaunyste“ šokėjai (vadovė – Ona Babonienė), Raseinių TAU studentų linijinių šokių grupės (vadovė – Valdonė Balčaitienė). Visi susidomėję klausė prof. Vidos Kniūraitės, paskaitos „Močiutė ir žmonijos pažanga“, o visą renginį filmavo operatorius Vytautas Vasiliauskas, Medardo Čoboto universiteto  videokronikos kūrėjas. Jis padovanojo filmuotą  medžiagą apie Raseinių TAU studentų linijinių šokių grupių pasirodymą tarptautiniame senjorų šokių festivalyje „Senjorų šokių pynė 2022“.

   Šventės baigiasi, o gyvenimas ir Raseinių TAU studentų veiklos tęsiasi, neleidžiant sau tingėti, nenuvertinant savo galimybių bei mylint save ir stengiantis išsaugoti aktyvų gyvenimo būdą.

Nijolė Vežbavičienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos metodininkė


NTAUA nariai pasirengę būti matomi

   Rugsėjo 16 d. Vilniuje, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (TAU) naujose patalpose įvyko Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos (NTAUA) narių visuotinis susirinkimas, kuriame vyko Asociacijos strategijos parengimo mokymai, apibendrintas vyresniojo amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimas, aptartos aktualios problemos.

   TAU vadovų susitikimas Vilniuje – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti!“ renginys, padedantis stiprinti NTAUA partnerystę ir bendradarbiavimą, didinti senjorų socialinę įtrauktį, plėtoti TAU vadovų vadybinius gebėjimus ir kompetencijas, keistis gerosios praktikos patirtimi, populiarinti aktyvaus senėjimo būdą, stiprinti NTAUA pilietines, švietėjiškas, kultūrines, socialines bei savanorystės veiklas.

   Įžanginį žodį tarė NTAUA prezidentė dr. Zita Žebrauskienė, susirinkimą apibendrino vykdantysis direktorius Gediminas Dalinkevičius. Svečiavosi LR Seimo narė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja Vilija Targamadzė.

Aktyvaus gyvenimo ilginimas

   Pagrindinį pranešimą susitikimo dalyviams pateikė Audronė Nugaraitė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, komunikacijos ekspertė. Profesorė pristatė pagrindines mokymų temas: teigiamo vyresnio amžiaus žmonių ir senėjimo įvaizdžio formavimas; TAU komunikacijos strategijos parengimo ypatumai; NTAUA komunikacijos strategijos parengimo planas.

   Prof. A. Nugaraitė pabrėžė, kad šiuo metu visuomenėje gyvuojantis vyresniojo žmogaus įvaizdis nėra tinkamas. Žodis „senjoras“ neturėtų būti vartojamas, kalbant apie vyresniojo amžiaus žmogų, nes jaunimas šia prasme vartojamo žodžio „senjoras“ nesupranta. Vyresniojo amžiaus žmogus neturėtų pašnekovui priminti, esąs pensininkas – jeigu žmogus veiklus, niekam nerūpi jo amžius. Todėl vienas pagrindinių TAU uždavinių yra aktyvaus gyvenimo ilginimas. TAU veikla yra dvejopa – akademinė ir edukacinė. Apklausų metu TAU klausytojai dažnai pabrėžia paties mokymosi proceso teikiamą malonumą. Mokymosi malonumas susijęs su kitu labai svarbiu dalyku – atminties gerinimu, sužinoti kažką naujo. Labai svarbu vyresniojo amžiaus žmogui nebijoti prisipažinti, kad kažko nežino, nesupranta. Noras vaizduoti visažinį blogina žmogaus įvaizdį.

   Vyresniojo amžiaus žmonėms labai svarbu aktyvumas laisvalaikio metu (kelionės, šokiai, dainavimas). Jeigu jaunimas matys aktyviai gyvenančius vyresniojo amžiaus žmones, keisis jaunų žmonių požiūris. Aktyvumas kartu yra ir sveikatos gerinimas.

Prof. A. Nugaraitės pranešimo skaidrės.

Kaip SSGG modelis gali padėti TAU veiklos analizei

   Profesorė suskirstė mokymų dalyvius į keturias grupes, kad atsakytų į klausimus pagal SSGG (Stiprybės – Silpnybės – Galimybės – Grėsmės). Po 15 minučių gauti atsakymai.

   Stiprybės: NTAUA vienybė, savanorystė, charizmatikški NTAUA vadovai, galimybė kiekvienam universitetui aktyviai dalyvauti Asociacijos veikloje. Silpnybės: silpna komunikacija (nepakankami dialoginio bendravimo įgūdžiai), nepakankamai išplėtota gerosios patirties sklaida. Galimybės: sąlygos mokytis visą gyvenimą, išmokti girdėti kitą žmogų, toleruoti kitokią nuomonę. Grėsmės: nesusikalbėjimas su vyriausybinėmis organizacijomis, menkas TAU finansavimas, intelektualų traukimasis iš aktyvios veiklos, vietinės valdžios laikysenos TAU atžvilgiu nestabilumas.

Namų darbas „Kuo mes įdomūs?“

Ką išryškino vyresniojo amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimas?

   Antroji susirinkimo dalis buvo skirta vyresniojo amžiaus žmonių mokymosi apibendrinimui. NTAUA viceprezidentė, Pasvalio rajono TAU direktorė Danutė Morkūnienė atliko vyresniojo amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimą, kurio rezultatus pristatė susirinkimui: 38 universitetų klausytojai dalyvavo apklausoje, daugiausia respondentų – iš Medardo Čoboto, Trakų, Utenos, Šiaulių trečiojo amžiaus universitetų.

   Tyrimas išryškino, kad daugiausia klausytojų nori gauti medicinos, psichologijos, technologijų žinių. 18% respondentų pažymėjo, kad susipažino su žmonėmis, o kai kurie respondentai atsakė, kad TAU veikla net paskatino juos imtis verslo.

   Respondentai pažymėjo, kad vyresniojo amžiaus žmonių mokymui daugiausia dėmesio skiriama trečiojo amžiaus universitetuose. Šiuose universitetuose įvyko 36 % visų mokymo renginių. Apie galimybes mokytis TAU respondentai sužinojo iš socialinių tinklų.

   Į klausimą, kiek pinigų respondentai gali išleisti mokymosi reikalams, gautas atsakymas: 187 respondentai gali išleisti iki 20 eurų (metams), iki 50 eurų – 77 respondentai, iki 100 eurų – 4 respondentai, kas sudaro tik 1 % apklaustųjų.

   Dauguma – 57 % – respondentų yra nuo 61 iki 70 metų amžiaus.

   Atsakymai leido susidaryti dabartinės mokymo/mokymosi padėties vaizdą, padaryti išvadas ir parengti rekomendacijas rengiant programas ateityje: padėti vyresniojo amžiaus žmonėms suvokti ryšį tarp asmeninio gyvenimo kokybės ir žinių apie sveikatą, galėjimo prisitaikyti prie sparčių pokyčių.

D. Morkūnienės pranešimas „Vyresnio amžiaus žmonių švietimo ir mokymosi poreikių tyrimas“.

Susirinkimo apibendrinimas

Diskusijose NTAUA vykdantysis direktorius G. Dalinkevičius pareiškė, jog būtina pasiekti, kad žmogus, atėjęs į TAU, pajustų patekęs į universitetinę aplinką – kitaip mokymosi procesas neįmanomas. Reikalingas valstybės įstatymas, kuris apibrėžtų Trečiojo amžiaus universitetų veiklą.

Susirinkimo dalyviai diskutavo apie vyresnio amžiaus žmonių mokymąsi TAU ir dalinosi įvairiomis patirtimis – žmonės, gebantys įvertinti gyvenimo vertę, stengiasi tobulėti, mokosi dėl mokymosi malonumo.

Asociacijos narių visuotinis susirinkimas patvirtino naują Asociacijos Tarybos narę – Šiaulių TAU rektorę Jolantą Rumbinienę (vietoj prorektoriaus Vaclovo Vingro). Dabar Asociaciją jungia 49 TAU. Savo ketinimą įstoti į Asociaciją yra pareiškę dar du Trečiojo amžiaus universitetai.

Dr. Vida Kniūraitė, MČTAU Istorijos fakulteto dekanė

Šaltinis: NTAUA nariai pasirengę būti matomi - NACIONALINĖ TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETŲ (TAU) ASOCIACIJA (tauasociacija.lt)


Vyresnio amžiaus žmonių mokymosi galimybės

   2022 m. birželio 10 d. Raseinių trečiojo amžiaus universiteto 8 studentai grupė lankėsi Jonavos trečiojo amžiaus universiteto (TAU) iniciatyva organizuotoje konferencijoje „Vyresnio amžiaus žmonių mokymosi galimybės“. Tai vienas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti!“ renginių. Konferencijoje dalyvavo virš 70 TAU klausytojų iš 25 Lietuvos universitetų ir bene 10 itin garbingų svečių iš Lietuvos Respublikos Seimo, ministerijų ir Lietuvos savivaldybių asociacijos. Puikiai renginiui vadovavo TAU asociacijos vykdantysis direktorius G. Dalinkevičius. Į konferenciją atvyko, sveikino dalyvius, mums aktualiomis temomis kalbėjo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen: „Jaučiuosi įkvėpta aktyvių močiučių ir senelių pavyzdžio“. Pirmininkė pabrėžė, jog mokymosi visą gyvenimą judėjimas yra labai svarbus valstybės gyvenime ir pažadėjo, kad Lietuvos įstatymų leidėjai daugiau dėmesio skirs trečiojo amžiaus universitetams. Konferenciją raštu pasveikino  premjerė Ingrida Šimonytė. Kalbėjo Jonavos meras M. Sinkevičius, Seimo nariai V.Targamadzė, T.Tomilinas. Vyriausioji Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistė Vida Janavičienė atvežė viceministrės Agnės Kudarauskienės sveikinimą ir Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos (NTAUA) prezidentei dr. Zitai Žebrauskienei įteikė apdovanojimą – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Garbės ženklą „Už svarų indėlį į neformalųjį suaugusiųjų švietimą“.Visagino TAU direktorė Asta Sieliūnienė padarė pranešimą „Tau veiklos unikalumas ir teisinis kontekstas“. Keletą mėnesių darbo grupė ruošė dokumentus, kokios perspektyvos, parama būtinos senėjančiai visuomenei ir kokios ministerijos, organizacijos turėtų remti, kuruoti TAU dalyvius. Šiuo metu niekas nefinansuoja įgyjant naują specialybę ar kvalifikaciją piliečių mokymosi po 64 m. Daug kas mano, kad vyresni žmonės nesukuria pridedamosios vertės. Būtina TAU veiklai integruotis į visus valstybės teisės aktus. Kauno TAU rektorė prof. Nijolė P. Večkienė pranešime „Vyresniojo amžiaus žmonių mokymosi programų tikslai ir uždaviniai“ pažymėjo, kaip svarbu yra vyresniojo amžiaus žmonėms susivokti sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kas yra viena svarbiausių įgalinimo veikti sąlygų. Bene ryškiausi TAU veiklos nesklandumai – lėšų stygius, vykdomų projektų fragmentiškumas be galimybės juos tęsti ir tobulinti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausiojo specialisto S.Kulbausko pranešime „Vyresniojo amžiaus žmonių socialinės įtraukties ir aktyvumo didinimas“ pabrėžta, kad visuomenė pastebimai sensta, Europoje vis daugiau vyresniojo amžiaus žmonių ilgai lieka darbo rinkoje, ko negalima pasakyti apie Lietuvą. Pranešėjas pateikė ne vieną faktą iš tarptautiniu lygiu svarstomų dokumentų ir statistikos skaičių, kur paaiškėjo, kad vyresnio amžiaus lietuviai nėra itin visuomeniški. Ateityje turėtų keistis vyresniųjų sveikatos priežiūra, turi būti kuriama draugiškesnė aplinka vyresniojo amžiaus žmonėms ir kt. Įdomu, kad Lietuvoje TAU skiriama tik 0,6 proc. lėšų nuo visos švietimui skirtos sumos – o tai labai mažai. Diskusijose pasisakė Jonavos, Kėdainių, Telšių, Druskininkų, Mažeikių, Plungės, Vilniaus TAU vadovai.  Konferencijoje nebuvo priimta kokia nors rezoliucija, nes pateikti dokumentai prašosi platesnių diskusijų ar papildymų. Aišku viena, kad trečiojo amžiaus universitetai yra matomi ir girdimi valstybės valdžios bei valdymo struktūrose ir kad tai skatina universitetus veikti. O mums, raseiniškiams, tai dar viena proga su perspektyva žvelgti į TAU veiklą ne tik kaip laisvalaikio ar savirealizacijos vieną iš formų, bet ir kaip į veiklą, kuri bendruomenei ir visuomenei suteikia ilgalaikę pridėtinę vertę. Dėkojame Raseinių švietimo pagalbos tarnybai už suteiktą galimybę dalyvauti ir džiaugtis vykusiu renginiu.

Raseinių TAU klausytoja Danutė Žakaitienė

Meno dermės paieškos

 

   Birželio  3 d., penktadienį, Raseinių TAU menų  fakulteto studentai lankėsi Raseinių krašto istorijos muziejuje veikiančioje humanitarinių mokslų daktaro, dizainerio, Vilniaus dailės akademijos dizaino katedros profesoriaus Vytauto Kibildžio kūrybos darbų  parodoje „Atsklandos”. Parodoje pristatomi kūriniai atspindi autoriaus kūrybos universalumą nuo baldų dizaino iki tapybos, nuo interjero dekoro iki trimačių skulptūrinių objektų. V. Kibildis nebijo vienoje parodoje sugretinti buityje taikomų, funkcionalių daiktų ir visiškai neutilitarių meno kūrinių. Jam įdomiau savo kūryboje ieškoti ne skirtybių, o bendrų sąšaukų, atrasti pasikartojančią savybę ar motyvą, kuris parodoje įvardinamas kaip „medžio grafika”. Meno dermės paieškomis užbaigėme 2021-2022 metų Menų mokymosi kursą.

Informacija: Silva Morkevičienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduotoja, meno užsiėmimų mokytoja

Nuotraukoje Raseinių TAU menų grupės studentai su mokytoja (trečia iš kairės ) Silva Morkevičiene.

Visi mes gimstame kūrėjais

Visi mes gimstame kūrėjais. Vieni mėgsta kurti muziką, kiti kuria šokį ar meną, kiti tiesiog, kuria savo gyvenimą. Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba sudaro puikias sąlygas tobulėti vyresnio amžiaus žmonėms – Trečio amžiaus universitetas- raktas į tobulėjimą. Prie Raseinių TAU vyksta ir meninės raiškos užsiėmimai- tai mūsų vyresnio amžiaus  žmonių , kuriuos jungia kūryba, susitikimai  kiekvieną penktadienį. Čia mes tapome, piešiame, kuriame, susitinkame su bendraminčiais dalinamės savo patirtimi. Mus moko mokytojai savanoriai: Silva Morkevičienė , Raseinių rajono švietimo pagalbos direktoriaus pavaduotoja, Vilniaus dailės akademijos absolventė  ir Rolandas Lazdauskas, dailės ir technologijų  mokytojas metodininkas. Visus metus bandėme įvaldyti įvairiausias technikas. Mokslo metų užbaigimui mūsų mokytoja Silva Morkevičienė pasiūlė pasinerti į menų terapiją ir sukurti vieną bendrą darbą visai grupei. Užduotis nebuvo lengva: teko apsijungti visai komandai, bet tikrai buvo verta - rezultatas pranoko lūkesčius. Sukurtą bendrą paveikslą pavadinome „Spalvų džiaugsmas“. Visas kūrybinis procesas mums suteikė kūrybinį polėkį, mes užmiršome visas bėdas ir ligas.  Dėkojame savo mokytojams už kūrybos pažinimo  džiaugsmą. Šie mokslo metai jau baigėsi, bet mes su nekantrumu laukiame kitų mokslo metų. Norime toliau pratęsti šį kūrybinį procesą. Mes ir toliau norime būti kūrėjais. Tai taip nuostabu.

Straipsnelio autorė : Raseinių TAU prodekanė, menų lankytoja Onutė Kazbarienė

Paroda „Originalūs velykiniai akcentai“

   Nuo seno žinome, kad paskutinė savaitė prieš Velykas yra svarbi kiekvienam. Šią  savaitę rūpinamės kūno ir sielos švara,  tvarkome ir puošiame namus, aplinką. Tad Raseinių TAU studentės: Filijona Daugirdienė, Birutė Jurkienė, Marija Bartkienė, Danutė Maniokienė ir Marija Matuzienė,  parengė savo kūrybinių darbų parodą „Originalūs velykiniai akcentai“. Kelis mėnesius kūrybingos ir darbščios moterys vedė mokymus, dalijosi patirtimi, gamino gražiausius kūrinius. Suvokdami  Didžiosios  savaitės prasmę – atlikti tik gerus ir kilnius darbus – gražiais ir originaliais darbais papuošė  Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos patalpas.

Renginys, skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti


   Raseinių atviro jaunimo centre vyko Raseinių TAU studentams renginys, skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti. Renginio pradžioje Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduoja Silva Morkevičienė ir metodininkės pristatė Raseinių ir Ariogalos fakultetų studentams planuojamas veiklas. Po to vyko Raseinių TAU prodekano rinkimai. Balsų dauguma, iš 4 pasiūlytų kandidatų, išrinkta Raseinių TAU prodekane Ona Kazbarienė. Svajingus romansus ir gerą nuotaiką susirinkusiems studentams dovanojo aktorė, dainininkė Larisa Kalpokaitė.

 

Aptartos TAU veiklos problemos ir veiksmų strategija

   Birželio 18 d. Kaune, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos namuose įvyko Nacionalinės TAU asociacijos visuotinis susirinkimas, kuriame įvairiais aspektais buvo išanalizuota ir įvertinta TAU veikla, aptarta TAU veiksmų strategija bei pasiųsta žinia šalies valdžios institucijoms dėl galimo aktyvesnio senjorų įsitraukimo į šalies politinį ir visuomeninį gyvenimą. Plačiau skaitykite čia: http://www.tauasociacija.lt/aptartos-tau-veiklos-problemos-ir-veiksmu-strategija.

 

 

Mokymosi žavesys ir džiaugsmas

   Medardo Čoboto TAU, įgyvendindama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą Vyresnio amžiaus žmonėms atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų veiklos rėmimo projektą „Turiningas senjorų gyvenimas 2020 metais“, pakvietė Raseinių TAU bendradarbiauti. Šio projekto tikslas – skatinti vyresnio amžiaus žmonių saviraišką, sveiką gyvenseną, turiningą ir aktyvų gyvenimą. Pagal bendradarbiavimo susitarimą Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba organizavo Saviraiškos dieną „Mokymosi žavesys ir džiaugsmas“.

   Rugsėjo 11 d. į  Raseinių naująją turgavietę atvyko Klaipėdos rajono, Plungės, Prienų ir Raseinių TAU studentai. Saviraiškos diena „Mokymosi žavesys ir džiaugsmas“ prasidėjo  mankšta, kurią vedė Eligijus Valskis, Lietuvos profesinės sveikatos asociacijos vadovas, sveikatingumo ir kūno kultūros pedagogas. Sveikinimo kalbas sakė dr. Zita Žebrauskienė,  Medardo Čoboto TAU  rektorė ir Reda Kunickienė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktorė.

   Visi TAU studentai pasiskirstė į įvairias veiklas. Vieni dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse – piešė ant medžio lentelių, tapė ant akmenėlių, kiekvienas pasigamino sau atminimo dovanėlę. Kiti vaikščiodami su šiaurietiškomis lazdomis susipažino su miesto parkais, įžymiomis vietomis. Daugiausia dalyvavo  sportinėse varžybose: smiginio, diskų metimo, estafetėse. Čia pralaimėjusių nebuvo, nes visus lydėjo gera nuotaika, siekimas geresnių rezultatų, komandos draugų palaikymai. Kol sportinių varžybų teisėjai skaičiavo rezultatus, visi renginio dalyviai šiltai bendraudami ir dalydamiesi įspūdžiais pasigardžiuodami valgė košę. Saviraiškos dieną „Mokymosi žavesys ir džiaugsmas“  užbaigėme koncertu, visų TAU studentų kolektyvų pasirodymais ir apdovanojimais.

Paskaita Raseinių TAU studentams

   2017 metų sausio 3 dieną sukako 125 metai nuo vieno žymiausių XX amžiaus rašytojo Džono Ronaldo Ruelio Tolkino (angl. John Ronald Reuel Tolkien) gimimo. Senosios anglų kalbos specialistas, filologas, fantasy (angl.) arba maginės fantastikos žanro klasikas D. R. R. Tolkinas labiausiai išgarsėjo knygomis „Hobitas“ ir „Žiedų valdovas“. Pastaroji pripažinta skaitomiausia XX amžiaus knyga.
   Minint šią sukaktį, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje Trečio amžiaus universiteto (TAU) studentams Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkas Jonas Brigys skaitė paskaitą „Viduržiemio pasaulio kūrėjas“.

Trečiojo amžiaus universitetas Raseiniuose

  2012 m. buvo paskelbti pagyvenusių žmonių metais, ir išgirdę apie kituose Lietuvos miestuose įsteigtus Trečiojo amžiaus universitetus, Raseinių rajono švietimo centro direktorės Silvos Morkevičienės paaktyvinti – įsteigti prie Švietimo centro Raseinių TAU. Nuo 2010 metų įkurtas mokytojų senjorų metodinis būrelis jau vykdė savo veiklas: organizavo pažintines keliones, išvykas, dalijosi patirtimi, jiems buvo organizuojama pagarbos mokytojui pamoka – renginys  „Rugsėjo aidas“. Tad dėl prie Raseinių rajono švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo pirmiausia ir buvo pakviesti aktyviausi rajono mokytojai senjorai, rajono garbės piliečiai, kurie vieningai pritarė Trečiojo amžiaus universiteto steigiamojo  susirinkimo organizavimo idėjai. Buvo nutarta: kovo 16 d. organizuoti steigiamąjį Raseinių TAU susirinkimą, o iki jo reikėjo parengti įstatus, sukurti Raseinių TAU logotipą, aptarti mokymosi tvarką, parengti tvarkaraščius, surasti patalpas, lektorius. Didžiausia darbų našta atiteko Švietimo centro kolektyvui.

Raseinių TAU steigiamojo susirinkimo iniciatoriai 

  Kovo 16 d. į Šaltinio pagrindinės mokyklos salę atvyko 56 įvairių profesijų rajono senjorai,  5 Raseinių rajono garbės piliečiai ir kiti garbūs svečiai. Pritarę Raseinių TAU įstatams ir užpildę prašymus – anketas, plojimais  pasveikino Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo momentą. Buvo nutarta: įsteigti „Sveikatos ir saviraiškos“ fakultetą kaip filialą prie Medardo Čoboto universiteto. Buvo išrinkta universiteto taryba, o  dekanu  išrinktas habilituotas medicinos mokslų daktaras, Raseinių rajono garbės pilietis,  prof. Antanas Norkus.

Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo dalyviai su ŠC kolektyvu

  Raseinių TAU savo veiklą pradėjo rugsėjo 14 d.  Raseinių rajono savivaldybės didžiojoje salėje Mokslo metų pradžios švente. Mokytis Raseinių TAU Sveikatos ir saviraiškos fakulteto keturiose grupėse (sveikos gyvensenos, literatūros ir meno, kultūros ir pažinimo bei dvasinio tobulėjimo) pareiškė norą 122 asmenys. Šių grupių kuratorėmis buvo paskirtos visos Švietimo centro metodininkės, kurios rengė programas, kartu su studentais planavo veiklas, pildė tvarkaraščius, organizavo mokymus, kvietė lektorius.

Bendrosios paskaitos vyko savivaldybės Tarybos salėje                       

  Kartą per mėnesį vykdavo bendros paskaitos visiems Raseinių TAU dalyviams. Paskaitų tematika buvo labai įvairi: tai ir apie sveikatą, žmogaus dvasinį tobulėjimą, gyvenimo vertybes, papročius, tradicijas, laimingos senatvės principus. Lektoriai kompetentingi, įdomūs ir žymūs žmonės: Vilija Blinkevičiūtė, Dalia Teišerskytė, Silva Morkevičienė, Antanas Norkus, Aleksandras Žarckus, Vladas Vitkauskas. Bendrųjų paskaitų pertraukų metu buvo organizuojamos įvairios ekologinių produktų degustacijos. Kitais mėnesio penktadieniais  vykdavo užsėmimai atskirų grupių dalyviams: paskaitos, mokymai,  pažintinės veiklos. Ne kartą buvo lankytasi Raseinių krašto istorijos muziejuje, susipažinta su Betygalos apylinkėmis, žymiais žmonėmis, mokytasi piešti, megzti, gaminti žaisliukus, papuošalus, klausytasi paskaitų apie sveikatą, sveiką mitybą, vaistų, vandens vartojimą. Kiekvienas TAU dalyvis galėjo pasirinkti ir praktinių gebėjimų mokymus: šiaurietiško vaikščiojimo, kompiuterinio raštingumo, anglų, vokiečių kalbų mokymus.

  Raseinių TAU tarybos nariai lankėsi Marijampolės  TAU mokslo metų pradžios šventėje, Kretingos TAU mokslo metų pabaigos diplomų įteikimo šventėje. Raseinių TAU bendrauja ir bendradarbiauja su Marijampolės, Kretingos, Telšių, Jonavos, Radviliškio, Vilkaviškio Trečiojo amžiaus universitetais. Dalyvavome vieni kitų šventiniuose renginiuose, o kartais ir kartu organizavome susitikimus, vakarones, popietes.

Raseiniškių delegacija Marijampolėje su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite

Pirmuosius  mokslo metus, kaip ir priklauso Sveikatos metais, baigėme paskaita „Stiprinkime savo kūną žolelėmis“. Paskaitos lektorė – Adelė Karaliūnaitė, žolininkė, gydytoja. Geriausiai užsiėmimus lankiusiems ir aktyviausiems studentams buvo įteiktos gėlės.

Sustabdyta akimirka pirmųjų mokslo metų pabaigos dieną    

Antraisiais mokslo metais senjorai be įprastinių mokymų buvo įtraukti dar ir į projektinės veiklos mokymus: dainavimo-muzikavimo, sveikatinimo, psichologijos žinių, finansinio suaugusių švietimo, kūrybinės meno dirbtuvės, tradicinių ir netradicinių rankdarbių, amatų mokymus.

  Buvo organizuotos pažintinės kelionės: į Rundalę (Latvijos respublika), Vilnių, Panemunės pilis, Pamario kraštą, susitiko ir bendravo su vaistininku-žolininku Virgilijumi Skirkevičiumi, Lietuvos krikšto 600-ųjų metinių proga susipažino su Žemaitija: Girdiške, Kaltinėnais, Telšiais, Varniais, Žemaičių Kalvarija, Kražiais.

  Dviejų metų studijų programą išklausė 122 Raseinių TAU studentai. Savivaldybės didžiojoje salėje iškilmingai jiems buvo įteikti diplomai. Įsteigimas  Raseinių TAU ir vis didėjantis studentų skaičius įrodo jo svarbą ir reikalingumą. Paskaitose išgirsti patarimai, pamokymai: būti bitėmis bet ne musėmis, nes visi blogi dalykai grįžta bumerangu, kuo labiau save dalini, tuo labiau augi - ir įkvepia naujų jėgų, noro būti reikalingu, būti aktyviu ir mokytis visą gyvenimą.

Atnaujinta: 2024-03-29